18.12.17
Η Ρωσία Πρωταθλήτρια Ευρώπης Νεανίδων 2007 Εκτύπωση E-mail
Γράφει ο/η Διονύσης Δάρρας
12.08.07
Η Ρωσία για 2η συνεχόμενη χρονιά στέφθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νεανίδων που διεξήχθη στα Χανιά.
Ύστερα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, η Ρωσία επικράτησε της Ιταλίας στα πέναλτι με 15-14 (8-8 ο κανονικός αγώνας, 2-2 η παράταση και 5-4 τα πέναλτι).
Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Ισπανία, επικρατώντας της Ολλανδίας στο μικρό τελικό με 7-6.

Ρωσία - Ιταλία 15-14 (πέναλτι) Κανονική διάρκεια 8-8
Η Ρωσία για 2η συνεχόμενη χρονιά στέφθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης.
Το νικητήριο τέρμα των Ρωσίδων στη διαδικασία των πέναλτι σημείωσε η Εκατερίνα Παντούλινα, ενώ νωρίτερα μοιραία για τη «σέτε ρόσα» είχε σταθεί η Σαβιόλι, το σουτ της οποίας απέκρουσε η Ρωσίδα τερματοφύλακας Μπερντνίκοβα.
Τα οκτάλεπτα: 1-1, 3-3, 2-2, 2-2, Παράταση: 2-1, 0-1, Πέναλτι: 5-4
Ρωσία: Παντουλίνα 4, Τανκέεβα 4, Κουζνέτσοβα 3, Προκοφίεβα 3, Σούλιακ 1.
Ιταλία: Εμολο 4, Γκαριμπότι 4, Μπαρτολίνι 3, Αϊέλο 2, Φαντάσια 1.

Ισπανία-Ολλανδία 7-6
Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Ισπανία, επικρατώντας της Ολλανδίας στο μικρό τελικό της διοργάνωσης με 7-6.
Τα οκτάλεπτα: 2-2, 1-0, 1-2, 3-2
Ισπανία: Γκούτες 3, Βαλβέρντε 2, Κλούσελας 1, Σότες 1.
Ολλανδία: Βερμέερ 2, Ζενέ 2, Νιζχούις 1, Κάμπουτ 1.

* Κορυφαία παίκτρια του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος ύστερα από ψηφοφορία των προπονητών αναδείχτηκε η Ρωσίδα Εκατερίνα Παντούλινα, καλύτερη τερματοφύλακας η Ιταλίδα Τζούλια Γκορλέρο, ενώ πρώτη σκόρερ των αγώνων ήταν η Ρωσίδα Εκατερίνα Τανκέεβα με 22 γκολ.

* Πριν την έναρξη του τελικού τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμα του πολίστα Ματθαίου Δήμου, ο οποίος έχασε σήμερα τη ζωή του σε ηλικία 28 ετών, πραγματοποιώντας ελεύθερη κατάδυση στη θάλασσα της Ερμιόνης.