24.06.17
Πρωταθλητές Ευρώπης Εφήβων 2007 οι Σέρβοι Εκτύπωση E-mail
Γράφει ο/η Διονύσης Δάρρας
15.09.07
Η εθνική μας ομάδα των εφήβων δεν κατάφερε να επαναλάβει την επιτυχία του 1997 και να κατακτήσει το χάλκινο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Εφήβων που διεξήχθη στη Μάλτα 8-15 Σεπτεμβρίου 2007, έχασε στο μικρό τελικό από την Κροατία με 10-4 και τερμάτισε τελικά στη τέταρτη θέση.
Πρωταθλήτρια Ευρώπης αναδείχθηκε η Σερβία που κέρδισε στον τελικό την Ουγγαρία με 11-9.
Η ομάδα μας δεν ξεκίνησε καθόλου καλά στο παιχνίδι με τους Κροάτες να καταφέρνουν να μας κρατήσουν μέχρι το ημίχρονο στο μηδέν στην επίθεση, το σκορ στο πρώτο και δεύτερο οκτάλεπτο ήταν 0-3 και 0-2 αντίστοιχα και το σκορ του ημιχρόνου στο 0-5.
Στο τρίτο οκτάλεπτο οι παίκτες μας κατάφεραν να αντιδράσουν πετυχαίνοντας 3 τέρματα και μείωσαν 3-6 όμως οι Κροάτες στο τελευταίο οκτάλεπτο κατάφεραν να το κερδίσουν με 3-2 και να διαμορφώσουν το τελικό 10-4.

Ελλάδα - Κροατία 4-10