26.06.17
Ανασκόπηση Κανονικής Περιόδου Α1 Γυναικών 2007-2008 Εκτύπωση E-mail
Γράφει ο/η Διονύσης Δάρρας
04.04.08

Τελείωσε η κανονική περίοδος του πρωταθλήματος της Α1 Γυναικών με την ολοκλήρωση και της 14ης αγωνιστικής.
Το Σάββατο 3 Μαΐου θα αρχίσει η τελική φάση, στην οποία θα συμμετάσχουν η Γλυφάδα, η Βουλιαγμένη, Ο Ολυμπιακός και ο Εθνικός.
Αλλά ας δούμε με αριθμούς τι έγινε στη κανονική περίοδο.
Πρώτη στη βαθμολογία τερμάτισε αήττητη η Γλυφάδα, που παραχώρησε μια ισοπαλία με τη Βουλιαγμένη.
Στη δεύτερη θέση τερμάτισε η Βουλιαγμένη, η οποία γνώρισε μια ήττα από τη Γλυφάδα και ήρθε ισόπαλη δύο φορές, μια με τη Γλυφάδα και μια με τον Ολυμπιακό.
Τη τρίτη θέση κατέλαβε η ομάδα του Ολυμπιακού που έχασε και στα δύο παιχνίδια με τη Γλυφάδα και με τη Βουλιαγμένη έχασε στο ένα και ήρθε ισόπαλος στο άλλο.
Ο Εθνικός τερμάτισε στη τέταρτη θέση με οκτώ νίκες και έξι ήττες.
Στη τελευταία θέση της βαθμολογίας με μια μόνο νίκη, τερμάτισαν τα Χανιά και από την επόμενη περίοδο θα αγωνίζονται στην Α2 κατηγορία.

Στα 56 παιχνίδια της κανονικής περιόδου σημειώθηκαν 1.095 τέρματα (19.55 μ.ο. σε κάθε παιχνίδι), 561 (51%) πέτυχαν οι γηπεδούχοι και 534 (49%) οι φιλοξενούμενοι.
Στα 28 παιχνίδια (50%) νικητές ήταν οι γηπεδούχοι, στα 24 (43%) νικητές ήταν οι φιλοξενούμενοι και στα 4 (7%) είχαμε ισοπαλία.
Την καλύτερη επίθεση είχε η Βουλιαγμένη με 215 τέρματα όπως και την καλύτερη διαφορά τερμάτων με +124.
Τη καλύτερη άμυνα είχε η Γλυφάδα που δέχθηκε μόνο 70 τέρματα.
Τη χειρότερη επίθεση είχαν τα Χανιά με 71 τέρματα, όπως επίσης και χειρότερη διαφορά τερμάτων -101.
Τη χειρότερη άμυνα είχε ο Νηρέας Χαλανδρίου, που δέχθηκε 203 τέρματα.
Τη μεγαλύτερη νίκη σαν γηπεδούχος σημείωσε η Βουλιαγμένη, νίκησε το Νηρέα Χαλανδρίου με 20-3.
Τη μεγαλύτερη νίκη σαν φιλοξενούμενος έκανε ο Ολυμπιακός που νίκησε τα Χανιά με 22-3.
Τα περισσότερα τέρματα σ' ένα παιχνίδι σημειώθηκαν στο παιχνίδι Νηρέας Χαλανδρίου - Βουλιαγμένη 8-24.
Τα περισσότερα τέρματα σ' ένα αγώνα, σημείωσε η Βουλιαγμένη 24.
Τα λιγότερα γκολ που δέχθηκε μια ομάδα σ' έναν αγώνα είναι 1 και το πέτυχε η Γλυφάδα με αντίπαλο τα Χανιά.

Δείτε τη βαθμολογία, το πρόγραμμα, τα αποτελέσματα και στατιστικά της Α1 Γυναικών