22.10.17
Η Ρόμα πήρε το Len Trophy Γυναικών 2008 Εκτύπωση E-mail
Γράφει ο/η Διονύσης Δάρρας
20.04.08
Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να νικήσει στο τελικό του Len Trophy Γυναικών και έχασε τη μεγάλη ευκαιρία να κατακτήσει τον πρώτο του Ευρωπαϊκό τίτλο. Ηττήθηκε στις λεπτομέρειες από την Ρόμα με 10-9 η οποία κατέκτησε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά τον τίτλο.
Οι παίκτριες του Χάρη Παυλίδη ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι και κατάφεραν να προηγηθούν στο πρώτο οκτάλεπτο με 5-4.
Στο δεύτερο οκτάλεπτο οι ιταλίδες παίζοντας δυνατή άμυνα κατάφεραν να εξουδετερώσουν επιθετικά τις παίκτριες του Ολυμπιακού και με δύο γκολ που πέτυχαν, κατάφεραν να αντιστρέψουν το σκορ και να πάρουν το προβάδισμα με 6-5.
Στη τρίτη περίοδο οι ερυθρόλευκες βρήκαν λύσεις επιθετικά και κατάφεραν να σημειώσουν τρία τέρματα, όμως οι αντίπαλες τους κατάφεραν να ανταποδώσουν τα τέρματα και να διατηρήσουν τη διαφορά του ενός τέρματος.
Στο τελευταίο οκτάλεπτο οι παίκτριες του Ολυμπιακού προσπάθησαν να ανατρέψουν το αποτέλεσμα αλλά δεν το κατάφεραν, χάνοντας στις λεπτομέρειες το παιχνίδι και τον τίτλο.
Παρά την απογοήτευση για την ήττα στον τελικό και το χάσιμο της μεγάλης ευκαιρίας για τη κατάκτηση του τίτλου που κρίθηκε σε λεπτομέρειες οι παίκτριες του Ολυμπιακού πρέπει να είναι υπερήφανες για τη μεγάλη επιτυχία της κατάκτησης της δεύτερης θέσης.
Τη τρίτη θέση κατέλαβε η OSC Βουδαπέστης που νίκησε στον μικρό τελικό την Πάντοβα με 13-7.

Ολυμπιακός - Ρόμα 9-10
Τα οκτάλεπτα:
5-4, 0-2, 3-3, 1-1.
Ολυμπιακός:
Μανωλιουδάκη 2, Μαυρέλου 2, Γιακάγιεβα 1, Μπαλωμενάκη 2, Μωραΐτη 2.
Ρόμα:
Ρίλον 4, Ε. Βαλκάι 2, Αραούζο 2, Α. Βαλκάι 2.

roma-len_trophy-08
H ομάδα της Ρόμα που κατέκτησε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά το Len Trophy Γυναικών

olympiacos_wom08
Η ομάδα του Ολυμπιακού που βρέθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία της σε τελικό ευρωπαϊκής διοργάνωσης και κατέκτησε τη δεύτερη θέση του Len Trophy Γυναικών 2008.