20.10.17
Η Ρωσία Πρωταθλήτρια Ευρώπης Γυναικών 2008 Εκτύπωση E-mail
Γράφει ο/η Διονύσης Δάρρας   
13.07.08
_MWP6499-1.jpg picture by water-polo_gr

Η Ρωσία νίκησε στον τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος της Μάλαγα την οικοδέσποινα Ισπανία με 9-8 και κατέκτησε τον δεύτερο φετινό της τίτλο. Πριν λίγες εβδομάδες είχε κατακτήσει και το World League. Η ομάδα της Ρωσίας διατήρησε τον τίτλο που είχε κατακτήσει το 2006 στο Βελιγράδι καταφέρνοντας να τον αποκτήσει για δεύτερη συνεχόμενη φορά.
To χάλκινο μετάλλιο πήραν οι Ουγγαρέζες που νίκησαν την Ιταλία στο μικρό τελικό με 9-6.
Οι Ρωσίδες που ξεκίνησαν δυνατά στον τελικό κατάφεραν να προηγηθούν στο ημίχρονο με 6-3, στη συνέχεια κατάφεραν να αξιοποιήσουν τη διαφορά των τριών τερμάτων που είχαν πάρει και να νικήσουν στο τέλος με 9-8.

 

_MEC0095.jpg picture by water-polo_gr

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΩΝ ΤΕΛΙΚΩΝ

Ισπανία - Ρωσία 8-9
Τα οκτάλεπτα:
2-3]   [1-3]   [3-2]   [2-1
Ισπανία (Τάρες): Γκιλ 4, Παρέχα 1, Πάρντο 1, Μεζεγκούερ 1, Γκαρσία 1
Ρωσία (Κάρπγιουκ): Παντούλινα 3, Μπελγιάεβα 3, Κόνουκχ 1, Σομπόλεβα 1, Σμούροβα 1

Ουγγαρία - Ιταλία 9-6
Τα οκτάλεπτα:
1-2, 2-2, 2-1,4-1
Ουγγαρία (Γόντοβα): Ντράβουκζ 2, Πέλε 2, Βαλκάι 2, Κιστελέκι 1, Ζαντλέιτνερ 1, Πρίμασζ 1
Ιταλία (Μαουγκέρι): Μποζούρκι 3, Μικέλι1, Ζάντσι 1, Ραγκούζα 1

ΤΕΛΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ

1 Ρωσία
2 Ισπανία
3 Ουγγαρία
4 Ιταλία
5 Ολλανδία
6 Ελλάδα
7 Γερμανία
8 Γαλλία
 
_MWP6541.jpg picture by water-polo_gr _MWP6499.jpg picture by water-polo_gr _MEC0111.jpg picture by water-polo_gr _MEC0118.jpg picture by water-polo_gr _MWP6398-1.jpg picture by water-polo_gr _MWP5920.jpg picture by water-polo_gr _MWP6481.jpg picture by water-polo_gr METALLIA.jpg picture by water-polo_gr

Α' όμιλος
Ολλανδία (NED) 
Ισπανία (ESP)
Ρωσία (RUS)
Γερμανία (GER)
Β' όμιλος
Ιταλία (ΙΤΑ)
Ελλάδα (GRE)
Γαλλία (FRA)
Ουγγαρία (HUN)     
ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ - ΓΥΝΑΙΚΕΣ
  Σάββατο
5 Ιουλίου
Κυρικαή
6 Ιουλίου
Δευτέρα
7 Ιουλίου
Τρίτη
8 Ιουλίου

Τετάρτη
9 Ιουλίου 
Πέμπτη
10 Ιουλίου
Παρασκευή
11 Ιουλίου
Σάββατο
12 Ιουλίου
13.00 ITA-HUN
4-4
ITA-GRE
10-9
NED-RUS
7-8
GER-FRA 8-6
(Θέσεις 7/8)
Ημέρα
Ρεπό
  Ημέρα
Ρεπό
 
14.30 ESP-RUS
10-9
NED-ESP
10-10
ESP-GER
13-7
RUS-GRE 9-7
Προκρ.1
   
16.00 NED-GER
9-6
GER-RUS
10-17
FRA-ITA
3-18
NED-HUN 7-9
Προκρ.2
   
17.30 GRE-FRA
15-2
HUN-FRA
10-5
GRE-HUN
7-7
   
19.00         GRE-NED 10-11
(Θέσεις 5/6)
   
20.30         HUN-ESP 7-8
Ημιτ.1
Ημιτελικός
HUN-ITA 9-6
 
22.00         RUS-ITA 8-5
Ημιτ.2
ΤΕΛΙΚΟΣ
ESP-RUS 8-9
 
 

ΔΕΙΤΕ ΤΟ VIDEO ΤΗΣ ΑΠΟΝΟΜΗΣ