18.12.17
Χρυσή Ολυμπιονίκης 2008 η Ολλανδία (Γ) Εκτύπωση E-mail
Γράφει ο/η Διονύσης Δάρρας
21.08.08

Η Ολλανδία κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Πεκίνου στις γυναίκες. Νίκησε στον τελικό την ομάδα των ΗΠΑ με 9-8 και πρόσθεσε το πρώτο της χρυσό Ολυμπιακό μετάλλιο στα οκτώ Παγκόσμια Κύπελλα και το ένα Παγκόσμιο Πρωτάθλημα  που έχει κατακτήσει.
Το χάλκινο μετάλλιο πήρε η Αυστραλία που ανέβηκε και πάλι στο βάθρο μετά το Σίδνεϊ που είχε πάρει το χρυσό. Οι Αυστραλέζες νίκησαν στα πέναλτι την Ουγγαρία με 12-11.

Στον τελικό οι Ολλανδέζες μπήκαν αποφασισμένες για τη νίκη και το χρυσό μετάλλιο, κατάφεραν προηγηθούν με 4-0 στο πρώτο οκτάλεπτο, όμως οι Αμερικανίδες κατάφεραν να μειώσουν σε 4-2, σκορ που έληξε η πρώτη περίοδος.
Στη δεύτερη περίοδο οι Αμερικανίδες συνέχισαν την αντεπίθεση και κατάφεραν στο ημίχρονο να ισοφαρίσουν σε 5-5.
Στο τρίτο οκτάλεπτο οι παίκτριες του Ρόμπιν Βαν Γκάλεν πέτυχαν δύο συνεχόμενα τέρματα πήραν το προβάδισμα με 7-5, όμως η Μπρέντα Βίλα μείωσε σε 7-6.
Στη τελευταία περίοδο η Χάγιες ισοφάρισε σε 7-7, η Ντε Μπρούιν με γκολ στο παίκτη παραπάνω έδωσε το προβάδισμα και πάλι στην Ολλανδία. Πέντε λεπτά πριν τη λήξη η Βαν Νόρμαν ισοφάρισε σε 8-8.
Η αγωνία στο κατακόρυφο, και η δύο ομάδες παίζουν διστακτικά προσπαθώντας να πετύχουν γκολ με σουτ από τη περιφέρεια, τα οποία εξουδετερώνουν οι τερματοφύλακες. 45 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη η Ολλανδία κερδίζει αποβολή, ο Βαν Γκάλεν παίρνει time out. Οι Ολλανδέζες καταφέρνουν να προηγηθούν με 9-8 από το γκολ της Ντε Μπρούιν, 26 δεύτερα πριν τη λήξη.
Στη τελευταία επίθεση οι Αμερικανίδες επιχειρούν σουτ με τη Γουίντες η Βαν Ντερ Μέιτζντεν αποκρούει, η Μπρέντα Βίλα παίρνει το ριμπάουντ και σουτάρει από τα δύο μέτρα, όμως και πάλι η Βαν Ντερ Μέιτζντεν αποκρούει.
Η Ολανδία κατακτά για πρώτη φορά το χρυσό μετάλλιο, που είναι και το πρώτο της μετάλλιο σε Ολυμπιακούς Αγώνες.
Για την ομάδα των ΗΠΑ το ασημένιο μετάλλιο που κατέκτησαν είναι το τρίτο τους σε Ολυμπιακούς αγώνες. Στο Σίδνεϊ είχαν κατακτήσει και πάλι το ασημένιο και στην Αθήνα το χάλκινο.
Τα επτά από τα εννέα γκολ της Ολλανδίας πέτυχε η Ντανιέλ Ντε Μπρούιν που είχε ποσοστό ευστοχίας στα σουτ 88% (7/8).

Στο μικρό τελικό που έγινε νωρίτερα Αυστραλία και Ουγγαρία όπως και στο παιχνίδι των ομίλων της προκριματικής φάσης ήρθαν ισόπαλες με 7-7.Ούτε στη παράταση κάποια ομάδα δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη, αφού οι Αυστραλέζες προηγήθηκαν με  9-8 στη πρώτη περίοδο, όμως οι Ουγγαρέζες ισοφάρισαν 9-9 στη δεύτερη.
Το παιχνίδι οδηγήθηκε στα πέναλτι. Τα δύο πρώτα πέναλτι απέκρουσε η τερματοφύλακας της Ουγγαρίας, όμως οι Αυστραλέζες κατάφεραν να ευστοχήσουν στα υπόλοιπα τρία και η τερματοφύλακας τους να αποκρούσει ένα ενώ ακόμα ένα πέναλτι των Ουγγαρέζων να χτυπήσει στο δοκάρι. Οι Αυστραλέζες βρέθηκαν να προηγούνται 3-2 στα πέναλτι και η  Ρίτα Ντράβουτζ να αστοχεί για την Ουγγαρία στο τελευταίο πέναλτι.
Η Αυστραλία κατακτά το δεύτερό της Ολυμπιακό μετάλλιο μετά το χρυσό στο Σίδνεϊ και τη τέταρτη θέση στην Αθήνα.