24.11.17
Το Φάληρο κατέκτησε το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Μίνι Πάιδων 2008 Εκτύπωση E-mail
Γράφει ο/η Διονύσης Δάρρας   
07.12.08
Faliro_mini_paid_2008_1.jpg picture by water-polo_gr

Η ομάδα του Παλαιού Φαλήρου κατέκτησε το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Μίνι παίδων 2008, αφού νίκησε σήμερα Κυριακή 7 Δεκεμβρίου το απόγευμα στον τελικό που έγινε στο κολυμβητήριο του Αλίμου, τη Βουλιαγμένη με 11-7.
Το Φάληρο κάνοντας εκπληκτική εμφάνιση στον τελικό πήρε άξια το τίτλο.
Αυτός είναι ο πέμπτος τίτλος που κατακτά και ο δεύτερος συνεχόμενος στη κατηγορία. Ακόμα για το Φάληρο είναι ο δεύτερος φετινός τίτλος στις μικρές κατηγορίες, μετά το πρωτάθλημα εφήβων, πράγμα που αντανακλά τη πολύ καλή και σοβαρή δουλειά που κάνει ο σύλλογος στις υποδομές και όχι μόνο.
Απ' την άλλη, για τη Βουλιαγμένη η δεύτερη θέση φαίνεται στοιχειωμένη, καθώς αυτός είναι ο τέταρτος τελικός τον οποίο χάνει φέτος η ομάδα (Νέων Ανδρών, Εφήβων, Παίδων, Μίνι Παίδων).
Τη τρίτη θέση κατέκτησε ο Ολυμπιακός που νίκησε στον μικρό τελικό το Νηρέα Γέρακα με 14-9. Η τρίτη θέση για την ομάδα του Ολυμπιακού αποτελεί επιτυχία και σημάδι ότι αρχίζει να δίνει βάρος και στις υποδομές.

ΤΕΛΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ

1. Παλαιό Φάληρο
2. Βουλιαγμένη
3. Ολυμπιακός
4. Νηρέας Γέρακα
5. Χανιά
6. Ηρακλής
7. Γλυφάδα
8. ΠΑΟΚ

Βουλιαγμένη - Φάληρο 7-11
Τα επτάλεπτα:
1-1, 0-4, 2-3, 4-3
Βουλιαγμένη (Σακέλλης): Σιδέρης, Κόλιας, Τούλης, Φούρλας, Χαλιάσος, Μαυρωτάς 1, Καλογεράκος 3, Σαρίδης, Τόκας 1, Κουταλίδης, Γιούρλας 1, Καπετανάκης 1, Δάρρας, Μασμανίδης, Καλογερογιάννης, Παπαδημητρακόπουλος
Φάληρο (Κασδαγλής): Ζήβας, Αδαμόπουλος 3, Γαλανός, Πάτας, Σαντριβανόπουλος, Σίμος 3, Τσαγκάρης 5, Κεσόπουλος, Γωνιωτάκης, Αθανασίου, Τρούλος, Πανταζής, Τσαχιλίδης, Αναγνωστόπουλος, Παππάς


Faliro_mini_paid_2008_2.jpg picture by water-polo_gr Η ομάδα του Φαλήρου που κατέκτησε το Πρωτάθλημα Μίνι Παίδων.
Αλέξανδρος Ζήβας, Παναγιώτης Αδαμόπουλος, Χαράλαμπος Γαλανός, Θωμάς Πάτας, Γιάννος Σαντριβανόπουλος, Γιώργος Σίμος, Ιάσονας Τσαγκάρης, Στέλιος Κεσόπουλος, Γιώργος Γωνιωτάκης, Γιώργος Αθανασίου, Μπάμπης Τρούλος, Ιάσονας Πανταζής, Μανώλης Τσαχιλίδης, Διονύσης Αναγνωστόπουλος, Άλκης Παππάς
Προπονητής: Μάριος Κασδαγλής Έφορος: Κώστας Τρούλος

Nov_Mini_paid_08.jpg picture by water-polo_gr Η ομάδα της Βουλιαγμένης που πήρε τη δεύτερη θέση.
Ιάσονας Σιδέρης, Κωνσταντίνος Κόλιας, Αδάμ Τούλης, Θάνος Φούρλας, Φίλιππος Χαλιάσος, Λεωνίδας Μαυρωτάς, Παντελής Καλογεράκος, Πάνος Σαρίδης, Βασίλης Τόκας, Γιάννης Κουταλίδης, Ιωάννης Γιούρλας, Γρηγόρης Καπετανάκης, Γεράσιμος Δάρρας, Οδυσσέας Μασμανίδης, Κωνσταντίνος Καλογερογιάννης, Ιάσονας Παπαδημητρακόπουλος
Προπονητής: Φίλιππός Σακέλλης  Έφορος: Παναγιώτης Ψαρρέας

Olymp_Mini_paid_08.jpg picture by water-polo_gr Η ομάδα του Ολυμπιακού που πήρε τη τρίτη θέση.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΤΕΛΙΚΗΣ ΦΑΣΗΣ

Α' ΟΜΙΛΟΣ
Νηρέας Γέρακα - ΠΑΟΚ 17-8
Παλαιό Φάληρο - Ηρακλής 17-5
Παλαιό Φάληρο - ΠΑΟΚ 20-5
Νηρέας Γέρακα - Ηρακλής 18-7
Ηρακλής - ΠΑΟΚ 7-3
Παλαιό Φάληρο - Νηρέας Γέρακα 17-10

Β' Ομιλος
Βουλιαγμένη - Ολυμπιακός 6-5
Χανιά - Γλυφάδα 10-5
Ολυμπιακός - Γλυφάδα 16-1
Χανιά - Βουλιαγμένη 7-7
Ολυμπιακός - Χανιά 12-7
Βουλιαγμένη - Γλυφάδα 18-0

Ημιτελικοί:
Βουλιαγμένη - Νηρέας Γέρακα 11-7
Παλαιό Φάληρο - Ολυμπιακός 8-7

Κατατάξεις:
Γλυφάδα - ΠΑΟΚ 6-4 (7η  - 8η θέση)
Χανιά - Ηρακλής 10-8 (5η - 6η θέση)
Ολυμπιακός - Νηρέας Γέρακα 14-9 (3η - 4η θέση)
Παλαιό Φάληρο - Βουλιαγμένη 11-7 (1η - 2η θέση).



Faliro_mini_paid_2008_5.jpg picture by water-polo_gr
Faliro_mini_paid_2008_4.jpg picture by water-polo_gr
Faliro_mini_paid_2008_3.jpg picture by water-polo_gr


Φωτό: Κώστας Κολοκυθάς, Διονύσης Δάρρας, ,Δημήτρης Σαρίδης