21.06.18
Η Βουλιαγμένη Sportscar στο Final-4 του ChampionsCup Εκτύπωση E-mail
Γράφει ο/η Διονύσης Δάρρας - Φωτό: Κώστας Κολοκυθάς
08.03.09

Η Βουλιαγμένη Sportscar ήταν η νικήτρια του σημερινού δεύτερου προημιτελικού του ChampionsCup, νίκησε τη Γλυφάδα στη Νέα Σμύρνη με 6-4 και με δύο νίκες πήρε το εισιτήριο για δεύτερη συνεχόμενη φορά στο Final-4 της διοργάνωσης. Οι παίκτριες της Αλεξίας Καμμένου παρέμειναν αήττητες στην Ευρώπη και θα έχουν την ευκαιρία να διεκδικήσουν το ευρωπαϊκό τρόπαιο κόντρα στις Χόνβεντ, Οριζόντε Κατάνια και Κίνεφ Κίρισι.

Στο σημερινό παιχνίδι και οι δυο ομάδες μπήκαν αγχωμένες με αποτέλεσμα η πρώτη περίοδος να λήξει χωρίς τέρμα 0-0. Στη δεύτερη περίοδο η Βουλιαγμένη με αιχμή τις Χριστίνα Τσουκαλά με δυο γκολ και Αγγελική Γερόλυμου με ένα που πέτυχαν από τη περιφέρεια πήρε το προβάδισμα στο σκορ στο ημίχρονο με 3-1.
Στη τρίτη περίοδο οι παίκτριες της Βουλιαγμένης αύξησαν τη διαφορά σε 4-1 με τη Βαν Νόρμαν, στη συνέχεια οι παίκτριες του Τάσου Παπαναστασίου προσπάθησαν να αντιδράσουν και κατάφεραν να μειώσουν στο τέλος του οκταλέπτου σε 4-3.
Στη τελευταία περίοδο τα δυο γκολ που πετυχαν η Κική Λιόση και η Ντίνα Κουτέλη αύξησαν τη διαφορά σε 6-3 και ουσιαστικά έδωσαν τη νίκη στην ομάδα του Λαιμού. Η Γλυφάδα μείωσε σε 6-4 με τη Κλάιν, που ήταν και το τελικό σκορ.

Γλυφάδα - Βουλιαγμένη Sportscar 4-6