17.01.18
Αποτελέσματα 18ης Αγωνιστικής Α1 Ανδρών 2008-2009 Εκτύπωση E-mail
Γράφει ο/η Διονύσης Δάρρας
28.03.09

Ο Παναθηναϊκός ήταν ο μεγάλος κερδισμένος της 18ης αγωνιστικής, καθώς με τη νίκη του στη Κρήτη επί των Χανίων με 7-5 και εκμεταλλευόμενος την ήττα έκπληξη του Πανιωνίου στη Πάτρα από τη ΝΕΠ με 11-8, πέρασε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας. Ο Ολυμπιακός νίκησε με 10-6 τον Εθνικό, ενώ η Χίος γνώρισε την ήττα στην έδρα της από το ΝΟΠ με 13-16, παραμένοντας όμως στη τέταρτη θέση της βαθμολογίας. Εντυπωσιακό στοιχείο του αγώνα αυτού είναι τα 13 τέρματα που σημειώθηκαν στη τελευταία περίοδο.
Το Φάληρο που νίκησε στη Θεσσαλονίκη τον Ηρακλή παρέμεινε στην έβδομη θέση, ένα βαθμό πίσω  από τη Βουλιαγμένη, παραμένοντας στο παιχνίδι διεκδίκησης μιας θέσης στην εξάδα.
Στον πιο σημαντικό αγώνα της ημέρας ο Πανιώνιος κατάφερε να προηγηθεί στο ημίχρονο με 6-5, όμως στο δεύτερο μέρος οι παίκτες του Μίρο Τρούμπιτς με αντεπίθεση διαρκείας κατάφεραν να πάρουν τη νίκη και πλησίασαν τη Χίο σιους δύο βαθμούς διαφορά ανοίγοντας το δρόμο για τη διεκδήκηση της τέταρτης θέσης.