26.05.17
Αποτελέσματα 14ης Αγωνιστικής Α1 Γυναικών 2008-2009 Εκτύπωση E-mail
Γράφει ο/η Διονύσης Δάρρας   
11.04.09
Nov_Anog_09_05.jpg picture by water-polo_gr

Η Βουλιαγμένη Sportscar κατέκτησε πανηγυρικά τη πρώτη θέση της κανονικής περιόδου μετά και τη σημερινής της νίκη επί του Ολυμπιακού με 10-6. Οι πρωταθλήτριες Ευρώπης αν και ξεκίνησαν μουδιασμένα και βρέθηκαν να χάνουν στη πρώτη περίοδο με 4-3 από τις παίκτριες του Χάρη Παυλίδη, στη συνέχεια εξισορρόπησαν το παιχνίδι και το σκορ στο ημίχρονο είχε διαμορφωθεί σε 5-5. Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτριες της Αλεξίας Καμμένου παίζοντας καλή άμυνα εξουδετέρωσαν την επίθεση των αντιπάλων τους που κατάφεραν να πετύχουν μόνο ένα τέρμα στα δυο τελευταία οκτάλεπτα και πήραν τη νίκη με 10-6, τερματίζοντας στη πρώτη θέση της κανονικής περιόδου με 26 βαθμούς, ενώ ο Ολυμπιακός  πήρε τη δεύτερη θέση με 22 βαθμούς.
Τη τρίτη θέση της κανονικής περιόδου πήρε ο Εθνικός που νίκησε σήμερα στον Πειραιά για τη τελευταία αγωνιστική τη Γλυφάδα με 15-6, την έφτασε στους 19 βαθμούς και με καλύτερη διαφορά τερμάτων στα μεταξύ τους παιχνίδια πήρε τελικά τη τρίτη θέση, αφήνοντας την αντίπαλο της στη τέταρτη θέση.
Στο αγώνα που θα έκρινε τη παραμονή στη κατηγορία, ο Ηρακλής πήρε τη νίκη με 7-6 ρίχνοντας την ομάδα του ΠΑΟΚ στην Α2 ενώ ο Ηρακλής με τη σημερινή του νίκη και σε συνδυασμό με την ήττα του Νηρέα από τη ΝΕΠ με 16-9 εξασφάλισε την έκτη θέση που του δίνει το δικαίωμα συμμετοχής στα Play Offs.

Τα ζευγάρια της Α' φάσης των Play Offs είναι Εθνικός - Ηρακλής και Γλυφάδα - Νηρέας Χαλανδρίου, οι ομάδες που θα κάνουν δύο νίκες θα περάσουν στην Β' φάση όπου θα αντιμετωπίσουν τη Βουλιαγμένη και Ολυμπιακό. Οι ημερομηνίες διεξαγωγής των αγώνων της Α΄φάσης είναι στις 25, 27 και αν χρειαστεί  τρίτος 29 Απριλίου.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ
Boυλιαγμένη - Ολυμπιακός 10-6

Tα οκτάλεπτα: 3-4, 2-1, 2-0, 3-1
Βουλιαγμένη (Καμμένου):Ντελ Σότο, Τσουκαλά 4, Μελιδώνη, Αλεξάκη, Λιόση 1, Βαν Νόρμαν 1, Ασημάκη 1, Ρουμπέση, Γερόλυμου 1, Χρυσικοπούλου, Κουτέλη 2, Λαρά, Κούβδου, Δρίμη, Παντελίδου
Ολυμπιακός (Παυλίδης): Μυλωνάκη, Σμιτ, Μπίσμπα, Ψούνη, Μανωλιουδάκη 1, Αβραμίδου, Μαυρέλου, Τομάσκοβιτς, Αντωνάκου 5, Μπαλωμενάκη, Μωραΐτη, Λεοντσίνη, Σουν Γιατίνγκ

Εθνικός - Γλυφάδα 15-6
Τα οκτάλεπτα:
6-2, 5-3, 2-0, 2-1.
Εθνικός
(Πλασμάγιερ): Φαν Μπέλκουμ 3, Μπαρτούνκοβα 2, Μάστορη 2, Τετζαλίδου 2, Γαρυφάλου 2, Σολανάκη 2, Νοξ 1, Πλουμή 1.
Γλυφάδα (Παπαναστασίου): Δημητροκάλη 3, Γαρδέλη 1, Χατζηαλέξη 1, Παπαγεωργίου 1.

ΠΑΟΚ - Ηρακλής 6-7
Τα οκτάλεπτα:
1-1, 1-2, 3-2, 1-2.
ΠΑΟΚ
(Κλότσικας): Ζέλκα 2, Τζελέπη 1, Λεπτοκάρυδου 1, Σαρησάββα 1, Πράιν 1.
Ηρακλής: Πλευρίτου 2, Χρ. Φλώρου 1, Μαρ. Φλώρου 1, Σμιθ 1, Τζίμα 1, Κανελλοπούλου 1.

Νηρέας Χαλανδρίου - ΝΕ Πατρών 9-16
Τα οκτάλεπτα:
2-4, 2-4, 4-4, 1-4.
Νηρέας
(Γιακουμάτος): Βάσιλα 3, Μαντζάνα 2, Κρασιλνίκοβα 2, Μ. Βασιλακοπούλου 1, Αγγ. Βασιλακοπούλου 1.
ΝΕΠ (Κακουλίδης): Σ. Μανέτα 5, Γουίντες 4, Μ. Μανέτα 3, Μπόντι 2, Χαραλαμπίδου 2.