18.12.17
Ατύχησε στα Πέναλτι ο Πανιώνιος Εκτύπωση E-mail
Γράφει ο/η Διονύσης Δάρρας - Φωτο: Κώστας Κολοκυθάς
23.04.09

Ο Πανιώνιος παρά την πολύ καλή του προσπάθεια μέσα σε μια καυτή έδρα δεν κατάφερε να ολοκληρώσει το ραντεβού του με την ιστορία, ηττήθηκε από τη Ζέγκεντ στη διαδικασία των πέναλτι και έχασε την ευκαιρία να σηκώσει το πρώτο του Ευρωπαϊκό Κύπελλο.
Οι παίκτες του Κώστα Λούδη  προσπάθησαν με τη όλη τους τη ψυχή για να φέρουν το Κύπελλο στη Νέα Σμύρνη, όμως δεν στάθηκαν τυχεροί στα πέναλτι και επιστρέφουν με τη δεύτερη θέση του Len Trophy, που και αυτή είναι μια μεγάλη επιτυχία, όμως όταν χάνεις το Κύπελλο με αυτό το τρόπο μένει μια πίκρα.
Για τους κυανέρυθρους τελικά το γκολ που δέχθηκαν στη Νέα Σμύρνη τρία δεύτερα πριν τη λήξη αποδείχθηκε μοιραίο.

Στο σημερινό παιχνίδι οι παίκτες του Πανιωνίου όπως το είχαν πει μπήκαν για να νικήσουν, κατάφεραν να αιφνιδιάσουν τους αντιπάλους τους και προηγήθηκαν 2-0 και 3-1, στη συνέχεια οι ούγγροι μείωσαν σε 3-2, σκορ που τελείωσε το  πρώτο οκτάλεπτο.
Στη δεύτερη περίοδο η γηπεδούχοι που συνήλθαν από τον αρχικό αιφνιδισμό και με την υποστήριξη των φιλάθλων που είχαν δημιουργήσει μια καυτή ατμόσφαιρα, ισοφάρισαν σε 3-3 και πήραν προβάδισμα με 4-3. Ο Κοκκινάκης στον παίκτη παραπάνω ισοφάρισε σε 4-4 , όμως τρία δεύτερα πριν τη λήξη του ημιχρόνου οι ούγγροι με γκολ του Κορόνια πήραν και πάλι το προβάδισμα με 5-4.
Στο τρίτο οκτάλεπτο η Ζέγκεντ με γκολ του Κορόνια και πάλι αύξησε τη διαφορά σε 6-4, όμως ο Πανιώνιος αντέδρασε άμεσα και με τον Μουρίκη μείωσε σε 6-5. Ο Κορόνια πέτυχε το τρίτο συνεχόμενο τέρμα και έκανε το 7-5 και με δύο τέρματα του Βάρκα η διαφορά έφτασε στο τέλος του οκταλέπτου στα τέσσερα, 9-5 με τη κερκίδα να έχει πάρει φωτιά και τους ούγγρους φιλάθλους να βρισκονται σε υστερία πιστεύοντας ότι πλέον το Κύπελλο είχε κριθεί. Στη τελευταία περίοδο όμως οι παίκτες του Κώστα Λούδη είχαν τη ψυχή να γυρίσουν το παιχνίδι και με δυο γρήγορα γκολ από τους Κοκινάκη και Παπαδόγκωνα μείωσαν σε 9-7 και έφεραν το παιχνίδι στα ίσα. Ακολούθησαν μερικά δραματικά λεπτά με τις δυο ομάδες να μην καταφέρνουν να εκμεταλλευτούν τις ευκαιρίες που δημιουργούσαν, με αποτέλεσμα το 9-7 να γίνει το τελικό της κανονικής περιόδου. Στη πρώτη περίοδο της παράτασης οι κυανέρυθροι με τον Μουρίκη και τον Κοκκινάκη ξέφυγαν με δυο γκολ 9-9, παγώνοντας την εξέδρα και γέρνοντας τη κόυπα προς το μέρος τους. Στη δεύτερη όμως περίοδο ο Βάργκας με δύο συνεχόμενα τέρματα έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Και πάλι ο Κοκκινάκης έφερε τον Πανιώνιο μπροστά κάνοντας το σκορ 11-10, όμως και πάλι ο Βάργκα έφερε το παιχνίδι στα ίσα 12-10 σκορ με το οποίο έληξε η παράταση.
Έτσι ο αγώνας οδηγήθηκε στη διαδικασία των πέναλτι.  Εκεί ο καλύτερος παίκτης του Πανιώνιου στον τελικό και σ΄ όλη τη διοργάνωση, από τους πρωτεργάτες της φετινής πορείας της ομάδας, στάθηκε άτυχος στέλνοντας τη μπάλα στο δοκάρι και έτσι έγινε ο μοιραίος παίκτης, καθώς οι ούγγροι δεν αστόχησαν σε κανένα.
Με αυτό το τρόπο η Κούπα έμεινε στο Ζέγκεντ με τελικό σκορ 17-13.

Ζέγκεντ - Πανιώνιος 17-13 (9-7 κανονική περίοδος)