23.05.17
Ανασκόπηση της Κανονικής Περιόδου της Α1 Ανδρών 2008-2009 Εκτύπωση E-mail
Γράφει ο/η Διονύσης Δάρρας
02.05.09
Μετά την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου 2008-2009 είναι ευκαιρία να κάνουμε μια ανάλυση των στατιστικών της στοιχείων.
Ο Ολυμπιακός για τρίτη συνεχόμενη χρονιά κατάφερε να ολοκληρώσει τη κανονική περίοδο χωρίς απώλεια βαθμών.
Μεγάλη μάχη έγινε για τη δεύτερη θέση που κρίθηκε κυριολεκτικά τη τελευταία στιγμή, την οποία κατέκτησε ο Πανιώνιος, ανεβαίνοντας μια θέση σε σχέση με τις δυο προηγούμενες χρονιές.
Ο Παναθηναϊκός που πήρε τελικά την τρίτη θέση πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση, ανεβαίνοντας από την όγδοη πέρυσι και την έβδομη πρόπερσι.

Εκπληκτική άνοδο πραγματοποίησε και η ΝΕΠ που βρέθηκε στην τέταρτη θέση από τη δέκατη που βρισκόταν πέρυσι ενώ τη περίοδο 2006-2007 αγωνιζόταν στην Α2.
Η Χίος έπεσε μια θέση σε σχέση με την περσινή της κατάταξη, τερματίζοντας στη πέμπτη θέση την ίδια που είχε πάρει και το 2006-2007.
Η Βουλιαγμένη έχασε και αυτή μια θέση σε σχέση με πέρυσι, τερματίζοντας στη έκτη όπως και  το 2006-2007.
Ο ΝΟΠ που πέρσι αγωνιζόταν στην Α2, έκανε εκπληκτική πορεία, κατέλαβε τη έβδομη θέση και διεκδίκησε μέχρι τέλους μια θέση στα Play Offs.
Το Φάληρο κατέλαβε τελικώς την όγδοη θέση παρά την ισοβαθμία με το ΝΟΠ, καθώς υστερούσε στα μεταξύ τους παιχνίδια. Για την ομάδα του Φαλήρου η όγδοη θέση είναι πισωγύρισμα καθώς υποχώρησε από την έκτη που είχε επιτύχει το 2007-2008, ενώ το 2006-2007 ήταν στη ένατη θέση.
Σταθερός διατηρήθηκε ο ΠΑΟΚ στην ένατη θέση που είχε πάρει και πέρσι, ενώ πρόπερσι ήταν μια θέση παραπάνω (όγδοη).
Τεράστια η κάμψη για τα Χανιά που σώθηκαν τη τελευταία στιγμή ενώ πέρσι είχαν βρεθεί στην έβδομη θέση και πρόπερσι στη τέταρτη.
Καταστροφική ήταν η φετινή περίοδος για τον Εθνικό που υποβιβάστηκε στην Α2 από τη δεύτερη θέση που είχε βρεθεί τις δυο προηγούμενες χρονιές και να μην ξεχνάμε ότι τη περίοδο 2006-2007 είχε στεφθεί πρωταθλητής.
Τέλος ο Ηρακλής είχε το ρόλο του κομπάρσου όπως συνέβη πέρσι με τη Κέρκυρα και πρόπερσι με το Νηρέα Χαλανδρίου οι οποίοι σ΄όλη τη περίοδο συγκέντρωσαν από δύο βαθμούς.

Η φετινή περίοδος ήταν πιο παραγωγική από την περσινή καθώς σημειώθηκαν 2489 τέρματα, 1305 πέτυχαν οι γηπεδούχοι και 1184 οι φιλοξενούμενοι σε σχέση με τα 2413 τέρματα που σημειώθηκαν συνολικά πέρυσι. Πάντως πιο παραγωγική χρονιά ήταν η περίοδος 2006-2007, όπου είχαν σημειωθεί 2610 τέρματα.
Στο σύνολο των 132 αγώνων της φετινής περιόδου, στους 71 (54%) νικητές ήταν οι γηπεδούχοι, σε 13 (10%) είχαμε ισοπαλία και στους 48 (36%) νικητές ήταν οι φιλοξενούμενοι.
Τη καλύτερη επίθεση είχε ο Ολυμπιακός με 315 τέρματα και τη δεύτερη ο Πανιώνιος με 250.
Τη καλύτερη άμυνα είχε ο Ολυμπιακός που δέχθηκε μόνο 122 τέρματα και τη δεύτερη η Βουλιαγμένη με 158.
Τη χειρότερη επίθεση είχε ο Ηρακλής που πέτυχε μόνο 146 γκολ, όπως επίσης είχε και τη χειρότερη άμυνα αφού δέχθηκε 374 τέρματα.
Τη μεγαλύτερη νίκη σαν γηπεδούχος σημείωσε ο Ολυμπιακός που νίκησε τον Ηρακλή  με 29-2.
Τη μεγαλύτερη νίκη σαν φιλοξενούμενος έκανε και πάλι ο Ολυμπιακός που νίκησε τον Ηρακλή με 21-3.
Τα περισσότερα τέρματα σ΄ένα αγώνα 31 σημειώθηκαν στο παιχνίδι Ολυμπιακός - Ηρακλής 29-2.