15.10.18
Βουλιαγμένη - Ολυμπιακός 7-6 (Γ) Εκτύπωση E-mail
Γράφει ο/η Διονύσης Δάρρας - Φωτό: Κώστας Κολοκυθάς
16.05.09

Η Βουλιαγμένη απέκτησε ξανά το προβάδισμα στη κατάκτηση του τίτλου έπειτα από τη σημερινή της νίκη σ' ένα συναρπαστικό αγώνα στον τρίτο τελικό των Play Offs της Α1 Γυναικών που έγινε στο κολυμβητήριο του Λαιμού.
Οι παίκτριες της Αλεξία Καμμένου νίκησαν με 7-6 τον Ολυμπιακό, κάνοντας το 2-1 στις νίκες και θέλουν ακόμα μια νίκη για να κατακτήσουν το πρωτάθλημα.

Από την αρχή του αγώνα οι παίκτριες της Βουλιαγμένης πήραν το προβάδισμα στο σκορ, προηγήθηκαν στο πρώτο οκτάλεπτο με 3-2 και 4-3 στο ημίχρονο, με τη Πατρίτσια Ντελ Σότο, τη τερματοφύλακα της Βουλιαγμένης να πραγματοποιεί εκπληκτική εμφάνιση.
Στη τρίτη περίοδο και ενώ η Βουλιαγμένη προηγείτο με 5-4 αποβλήθηκε χωρίς αντικατάσταση για αντιαθλητικό παιχνίδι η παίκτρια του Ολυμπιακού Ανίτα Τομάσκοβιτς που χτύπησε εκτός φάσης τη Χριστίνα Τσουκαλά, έτσι η  Βουλιαγμένη εκτέλεσε πέναλτι στο οποίο ευστόχησε κάνοντας το σκορ 6-4 και αγωνίστηκε για τέσσερα λεπτά με παίκτρια παραπάνω. Όμως οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν αυτή την ευκαιρία και να επιτύχουν τέρμα, αντίθετα  παρολίγον να δεχθούν δυο γκολ στη κόντρα τα οποία αποσόβησε η τερματοφύλακας της Βουλιαγμένης. Ενώ και  η τερματοφύλακας του Ολυμπιακού Ανθή Μυλωνάκη κάνοντας εκπληκτικές αποκρούσεις στο διάστημα που η ομάδα της έπαιζε με παίκτρια λιγότερη κράτησε την ομάδα της μέσα στο παιχνίδι.
Η Βουλιαγμένη ότι δεν κατάφερε στα τέσσερα λεπτά το κατάφερε μόλις οι δυο ομάδες βρέθηκαν στα ίσα, αυξάνοντας τη διαφορά στα τρία τέρματα 7-4.
Όμως οι παίκτριες του Χάρη Παυλίδη δεν το έβαλαν κάτω ξεκίνησαν αντεπίθεση  διαρκείας καταφέρνοντας να μειώσουν σε 7-6, ενώ είχαν τη δυνατότητα να ισοφαρίσουν όμως δεν εκμεταλλεύτηκαν την ευκαιρία αφού η τελευταία τους επίθεση δεν ήταν επιτυχής.
Όσοι είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν των αγώνα απόλαυσαν το θέαμα και τις συγκινήσεις που πρόσφεραν οι δυο ομάδες κάτω από τις ιδανικές συνθήκες που θα έπρεπε να παίζονται όλα τα παιχνίδια του πρωταθλήματος.
Η επόμενη αναμέτρηση των δυο ομάδων θα γίνει τη Δευτέρα 18 Μαΐου στις 19.00 στο Παπαστράτειο.

Βουλιαγμένη - Ολυμπιακός 7-6
Τα οκτάλεπτα: 3-2, 1-1, 2-1, 1-2
Βουλιαγμένη (Καμμένου): Ντελ Σότο, Τσουκαλά 1, Μελιδώνη, Αλεξάκη, Λιόση 1, Βαν Νόρμαν, Ασημάκη 1, Ρουμπέση 1, Γερόλυμου 1, Χρυσικοπούλου 1, Κουτέλη, Λαρά 1, Κούβδου, Δρίμη, Παντελίδου
Ολυμπιακός (Παυλίδης): Μυλωνάκη, Σμιτ 2, Ψούνη 3, Μανωλιουδάκη, Αβραμίδου 1, Μαυρέλου, Τομάσκοβιτς, Αντωνάκου, Μπαλωμενάκη, Κοτσάυτη, Μωραΐτη, Λεοντσίνη, Σουν Γιάτινγκ