26.05.17
Βουλιαγμένη - Παναθηναϊκός 10-8 Εκτύπωση E-mail
Γράφει ο/η Διονύσης Δάρρας - Φωτό: Κώστας Κολοκυθάς
17.05.09

Η Βουλιαγμένη ολοκλήρωσε την ανατροπή, νίκησε απόψε στο Λαιμό τον Παναθηναϊκό με 10-8 και πέρασε στην επόμενη φάση των Play Offs της Α1 Ανδρών όπου θα αντιμετωπίσει τον Πανιώνιο έχοντας το μειονέκτημα της έδρας, ενώ εξασφάλισε και τη συμμετοχή της στα Ευρωπαϊκά Κύπελλα την επόμενη αγωνιστική περίοδο. Ο Παναθηναϊκός θα αγωνισθεί στην επόμενη φάση με αντίπαλο τον ηττημένο του ζευγαριού ΝΕΠ - Χίου για τη πέμπτη θέση που δίνει δικαίωμα συμμετοχής στο Len Trophy.
Οι "μπέμπηδες" μετά την όχι και τόσο καλή τους πορεία στη κανονική περίοδο, όπου πήραν το εισιτήριο για τα Play Offs σχεδόν τη τελευταία στιγμή κατάφεραν να περάσουν στη τετράδα κάνοντας την έκπληξη. Αντίθετα για τον Παναθηναϊκό που μέχρι μια αγωνιστική πριν τη λήξη της κανονικής περιόδου βρισκόταν στη δεύτερη θέση, τρεις συνεχόμενες ήττες μια στη Χιο και δυο από τη Βουλιαγμένη στα Play Offs τον έφεραν να διεκδικεί στη καλύτερη την πέμπτη θέση.

Στο σημερινό αγώνα οι παίκτες της Βουλιαγμένης ξεκίνησαν δυνατά, αποφασισμένοι να ολοκληρώσουν αυτό που είχαν πετύχει στον πρώτο αγώνα, προηγήθηκαν στο τέλος του πρώτου οκταλέπτου με 3-0. Στη δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός κατάφερε να μειώσει σε 5-4 σκρο που τελείωσε το ημίχρονο και πήρε το προβάδισμα στο σκορ με 6-5 στις αρχές του τρίτου οκταλέπτου. Όμως και πάλι οι παίκτες της Βουλιαγμένης αντέδρασαν διαμορφώνοντας το σκορ στο τέλος του τρίτου οκτάλέπτου σε 8-7.
Στη τελευταία περίοδο πέντα λεπτά πριν τη λήξη ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 8-8. Η Βουλιαγμένη τρια λεπτά πριν τη λήξη περασε και πάλι μπροστά με 9-8, ο Παναθηναϊκός δεν εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία στον παίκτη παραπάνω που κέρδισε και στο τέλος η Βουλιαγμένη διαμόρφωσε το τελικό 10-8.
Η Βουλιαγμένη θα αντιμετωπίσει τη Πέμπτη 21 Μαΐου στη Νέα Σμύρνη τον Πανιώνιο στον πρώτο ημιτελικό, όπου θα διεκδικήσει τη πρόκριση στους τελικούς.
Ο Παναθηναϊκός θα αντιμετωπίσει τη Πέμπτη στο ΟΑΚΑ τον ηττημένο του ζευγαριού ΝΕΠ - Χίου.

Βουλιαγμένη - Παναθηναϊκός 10-8
Τα οκτάλεπτα: 3-0, 2-4, 3-3, 2-1
Βουλιαγμένη (Γιαννουρής): Τσαλκάνης, Αναστασιάδης, Μιτελούδης 1, Χάτεν, Ελμισιάν 1, Γούνας 1, Αγγελίδης, Καρούντζος 3, Χατζηγούλας, Αφρουδάκης 1, Χατζηδάκης 1, Ματουτίνοβιτς 2, Βλαχόπουλος
Παναθηναϊκός (Άντριτς): Καραμπέτσος, Φλώρος, Όρεμπ 1, Πετάσης, Σιώνης, Βράνιες, Βουλγαράκης 2, Καφετζόπουλος 2, Δερμιτζάκης, Κουντουδιός 1, Τσόκας 2, Παπαδημητρακόπουλος