27.07.17
Χίος - Παναθηναϊκός 18-16 στα πέναλτι Εκτύπωση E-mail
Γράφει ο/η Διονύσης Δάρρας - Φωτό: Κώστας Κολοκυθάς
23.05.09

Η Χίος νίκησε σήμερα στα πέναλτι με 18-16 (11-11 κανονική διάρκεια, 14-14 παράταση) στον δεύτερο αγώνα των Play Offs της Α1 Ανδρών για τη πέμπτη θέση και διατήρησε τις ελπίδες της για τη κατάκτησή της.
Οι Χιώτες ισοφάρισαν σε 1-1 τις νίκες και πλέον η πέμπτη θέση που δίνει το διακαίωμα συμμετοχής στο Len Trophy την επόμενη αγωνιστική περίοδο θα κριθεί στον τρίτο αγώνα που θα γίνει τη Δευτέρα 25 Μαΐου στο ΟΑΚΑ στις 16.30.
Στο σημερινό παιχνίδι οι παίκτες του Ντράγκαν Άντριτς κατάφεραν να προηγηθούν με 4-1 στο τέλος της πρώτης περιόδου, αποκτώντας μαι διαφορά τριών τερμάτων την οποία διατήρησαν ως το ημίχρονο. Στη τρίτη περίοδο οι παίκτες του Δημήτρη Μαυρωτά μπήκαν αποφασισμένοι και κατάφεραν να γυρίσουν το παιχνίδι ισοφαρλιζοντας σε 9-9. Στη τελευταία περίοδο πέρασαν μπροστά στο σκορ όμως ο Παναθηναϊκός με γκολ του Γιώργα Τσόκα ισοφάρισε σε 11-11 στέλνοντας τον αγώνα στη παράταση.
Στο πρώτο μέρος της παράτασης κατάφερε να προηγηθεί με 14-13, το σκορ διατητρήθηκε και στο δεύτερο μέρος όμως δέκα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη η Χίος ισοφάρισε με γκολ του Νίκου Ντούλου δίνοντας στην ομάδα του το δικαίωμα να διεκδικήσει τη νίκη στα πέναλτι, πράγμα που και κατάφερε, παίρνοντας τη νίκη με 18-16.

Χίος - Παναθηναϊκός 18-16 (πέναλτι), κανονική διάρκεια 11-11
Τα οκτάλεπτα: 1-4, 2-2, 6-3, 2-2. Παράταση 2-3, 1-0. Πέναλτι 4-2.
Χίος (Μαυρωτάς): Φρανίτσεβιτς 5, Ντούλος 5, Δουδέσης 3, Γιώργος Φουντούλης 2, Γιάννης Φουντούλης 1, Τέττερης 1, Κατσαούνης 1.
Παναθηναϊκός (Άντριτς): Βουλγαράκης 4, Δερμιτζάκης 3, Σάριτς 3, Βράνιες 2, Τσόκας 2, Όρεμπ 1, Κουντουδιός 1.