27.05.18
Ολυμπιακός - Πανιώνιος Οι Διεκδικητές του Τίτλου Εκτύπωση E-mail
Γράφει ο/η Διονύσης Δάρρας - Φωτό: Κώστας Κολοκυθάς
23.05.09

Ο Ολυμπιακός και ο Πανιώνιος πέτυχαν τη δεύτερη τους νίκη στα ημιτελικά των Play Offs στην Α1 Ανδρών και θα βρεθούν αντιμέτωποι στους τελικούς όπου θα διεκδικήσουν το τίτλο.
Ο Ολυμπιακός δε δυσκολεύτηκε στη Πάτρα, νίκησε τη ΝΕΠ με 16-4, παρέμεινε αήττητος και έκανε ακόμα ένα βήμα προς τη κατάκτηση του 22ου τίτλου.
Ο Πανιώνιος νίκησε και στον δεύτερο ημιτελικό τη Βουλιαγμένη, αυτή τη φορά με 8-6 και για πρώτη φορά στην ιστορία του πέρασε στα τελικά των Play Offs, όπου θα προσπαθήσει να κατακτήσει τον πρώτο του τίτλο στην Α1.
Οι αγώνες των τελικών θα ξεκινήσουν τη Τετάρτη 27 Μαΐου με τον Ολυμπιακό να είναι γηπεδούχος καθώς έχει το πλεονέκτημα της έδρας.
ΝΕΠ και Βουλιαγμένη θα βρεθούν αντιμέτωπες στη διεκδίκηση της τρίτης θέσης που δίνει το δικαίωμα συμμετοχής στη EuroLeague.

Ο Ολυμπιακός πήρε εύκολα τη νίκη στο σημερινό δεύτερο ημιτελικό αφού κατάφερε σε αντίθεση από τον πρώτο ημιτελικό να καθαρίσει από την αρχή το παιχνίδι. Προηγήθηκε με 5-0 στη πρώτη περίοδο και 6-0 στο ημίχρονο. Η συνέχεια ήταν εύκολη για τους πρωταθλητές που έφτασαν στη νίκη με 16-4

ΝΕΠ - Ολυμπιακός 4-16
Τα οκτάλεπτα:
0-5, 0-1, 2-4, 2-6
ΝΕΠ (Τρούμπιτς): Στελλάτος 2, Μπιτσάκος, Φαναριώτογλου
Ολυμπιακός (Πάτερος): Ντόσκας 5, Νίκιτς 3, Σχίζας 2, Γ.Αφρουδάκης 2, Κομάντινα, Χατζηθεοδώρου, Θεοδωρόπουλος, Χρ.Αφουδάκης

Οι παίκτες του Κώστα Λούδη προηγήθηκαν στη πρώτη περίοδο με 2-1 και 5-2 στο ημίχρονο. Στη τρίτη περίοδο, με καλή άμυνα κατάφεραν να πάρουν διαφορά τριων γκολ 7-4. Στη τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι αν και βρίσκονταν πίσω στο σκορ πάλεψαν να γυρίσουν το παιχνίδι όμως δεν το κατάφεραν γνωρίζοντας την ήττα με 8-6.

Βουλιαγμένη - Πανιώνιος 6-8
1-2, 3-3, 0-2, 2-1
Βουλιαγμένη (Γιαννουρής): Αναστασιάδης 1, Μιτελούδης 1, Χάτεν 2, Καρούντζος 1, Αφρουδάκης 1.
Πανιώνιος (Λούδης): Μιράλης 2, Μάζης 1, Κοκκινάκης 3, Θωμάκος 1, Παπαδόγκωνας 1.