25.06.18
Ολυμπιακός - Πανιώνιος 11-3 Εκτύπωση E-mail
Γράφει ο/η Διονύσης Δάρρας - Φωτό: Κώστας Κολοκυθάς
27.05.09

Ο Ολυμπιακός έκανε το πρώτο βήμα για τον 22ο τίτλο του , το τρίτο συνεχόμενο, νίκησε εύκολα τον Πανιώνιο στον Πειραιά με 11-3 στον πρώτο τελικό των Play Offs της A1 Ανδρών και είναι δυο νίκες μακρυά από την επίτευξη του στόχου.
Οι παίκτες του Βαγγέλη Πάτερου μπήκαν αποφασισμένοι από την αρχή του παιχνιδιού με σκοπό να μην δώσουν στους αντιπάλους το περιθώριο να διεκδικήσουν τη νίκη. Παίζοντας πολύ δυνατά στην άμυνα κατάφεραν να περιορίσουν τους παίκτες του Πανιωνίου και προηγήθηκαν στη πρώτη περίοδο με 4-1.
Απ΄την άλλη οι παίκτες του Κώστα Λούδη δεν κατάφερναν να αξιοποιήσουν τον παίκτη παραπάνω, χάνοντας τη μια ευκαιρία μετά την άλλη. Στο ημίχρονο το σκορ παρέμεινε 4-1 καθώς καμία ομάδα δε σκόραρε στη δεύτερη περίοδο.
Οι ερυθρόλευκοι συνέχισαν και στη τρίτη περίοδο τη καλή άμυνα καταφέρνοντας μέχρι τα μέσα της τρίτης περιόδου να έχουν μόνο ένα γκολ, ενώ στην επίθεση παίζοντας απλά κατάφερναν να βρίσκουν λύσεις αυξάνοντας τη διαφορά.
Με τον ίδιο ρυθμό κύλησε και το τελευταίο οκτάλεπτο με αποτέλεσμα οι ερυθρόλευκοι να πάρουν εύκολα τη νίκη με 11-3.
Η επόμενη αναμέτρηση ανάμεσα στις δυο ομάδες θα γίνει τη Παρασκευή 29 Μαΐου στη Νέα Σμύρνη.

Ολυμπιακός -  Πανιώνιος 11-3