19.11.18
ΝΕ Πατρών - Βουλιαγμένη 8-9 στη Παράταση Εκτύπωση E-mail
Γράφει ο/η Διονύσης Δάρρας - Φωτό: Κώστας Κολοκυθάς
27.05.09

Η Βουλιαγμένη έσπασε το πλεονέκτημα της έδρας της ΝΕ Πατρών στα παιχνίδια της τελικής φάσης των Play Offs της Α1 Ανδρών για τη τρίτη θέση. Νίκησε απόψε στη Πάτρα με 9-8 στη παράταση (8-8 κανονική διάρκεια) και έκανε το πρώτο βήμα στη κατάκτηση της τρίτης θέσης που δίνει δικαίωμα συμμετοχής την επόμενη αγωνιστική περίοδο στη EuroLeague.
Οι "μπέμπηδες έκαναν πολύ καλό ξεκίνημα και προηγήθηκαν με 4-1 στο ημίχρονο. Οι Πατρινοί ανέκαμψαν στην τρίτη περίοδο ισοφαρίζοντας σε 6-6 στο τέλος της και το τελευταίο οκτάλεπτο ήταν δραματικό. Ο Βουξάνοβιτς έδωσε προβάδισμα με 8-7 στη ΝΕΠ ένα λεπτό  και είκοσι δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, αλλά ο Διονύσης Καρούντζος ισοφάρισε σε 8-8, 57 δευτερόλεπτα πριν το τέλος στέλνοντας το ματς στην παράταση.
Εκεί, ο έμπειρος περιφερειακός της Βουλιαγμένης σημείωσε το μοναδικό γκολ που μπήκε στα έξτρα έξι λεπτά της παράτασης, έδωσε τη νίκη στη Βουλιαγμένη με 9-8 που έκανε ένα σημαντικό βήμα για την επίτευξη του στόχου της.
Ο επόμενος αγώνας θα γίνει τη Παρασκευή 29 Μαΐου στο κολυμβητήριο του Λαιμού στις 19.00.

ΝΕ Πατρών - Βουλιαγμένη 8-9 (8-8 κανονική διάρκεια)
Τα οκτάλεπτα: 0-1, 1-3, 5-2, 2-2  Παράταση: 0-0, 0-1
ΝΕΠ (Τρούμπιτς): Λέντζος, Μιλοσλάβιτς, Ρατσούνιτσα, Φαναριώτογλου, Λαμπάτος 1, Μπλάνης 2, Βουξάνοβιτς 2, Γιάιτς, Μπιτσάκος, Κωνσταντουδάκης, Γεωργαράς, Κεχαγιάς, Στελλάτος 3
Βουλιαγμένη (Γιαννουρής): Τσαλκάνης, Αναστασιάδης, Μιτελούδης 1, Χάτεν 1, Ελμισιάν, Γούνας, Αγγελίδης 1, Καρούντζος 4, Χατζηγούλας, Αφρουδάκης 1, Χατζηδάκης, Ματουτίνοβιτς 1, Κουρλιάφτης, Βλαχόπουλος