15.10.18
Πανιώνιος - Ολυμπιακός 5-8 Εκτύπωση E-mail
Γράφει ο/η Διονύσης Δάρρας - Φωτό: Κώστας Κολοκυθάς
29.05.09

Ο Ολυμπιακός νίκησε και στον δεύτερο τελικό των Play Offs της Α1 Ανδρών τον Πανιώνιο που έγινε σήμερα στη Νέα Σμύρνη και είναι σχεδόν αγκαλιά με τον τρίτο συνεχόμενο τίτλο και 22ο στην ιστορία του.
Οι ερυθρόλευκοι που νίκησαν με 8-5 θέλουν ακόμα μια νίκη για να πανηγυρίσουν το τρίτο συνεχόμενο νταμπλ. Οι παίκτες του Βαγγέλη Πάτερου όπως και στο πρώτο παιχνίδι με όπλο την πολύ καλή άμυνα ιδιαίτερα στο παίκτη λιγότερο κατάφεραν να εξουδετερώσουν από την αρχή τους αντιπάλους τους με αποτέλεσμα να προηγηθούν με 2-0 στη πρώτη περίοδο. Η ομάδα του Κώστα Λούδη που δεν είχε σήμερα το Δημήτρη Μάζη που αντιμετωπίζει προβλήματα με τον αυχένα του, στη δεύτερη περίοδο κατάφερε να μειώσει σε 3-2.
Στις αρχές του τρίτου οκταλέπτου ο Πανιώνιος είχε ευκαιρίες να ισοφαρίσει με τις αποβολές που κέρδισε ο Αντώνης Βλοντάκης όμως και πάλι δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την αριθμιτική υπεροχή. Στη συνέχεια οι ερυθρόλευκοι μεγάλωσαν τη διαφορά κάνοντας το σκορ 5-2.
Στη τελευταία περίοδο οι παίκτες του Ολυμπιακού δε δυσκολεύτηκαν να κρατήσουν τη νίκη διαμορφώνοντας τελικά το σκορ σε 8-5.
Από τον Πανιώνιο ξεχώρισε ο Γιώργος Ρέππας που απέκρουσε και δυο πέναλτι.
Οι δύο ομάδες θα συναντηθούν ξανά τη Κυριακή 31 Μαΐου στον Πειραιά, όπου οι ερυθρόλευκοι θα προσπαθήσουν να πάρουν τη νίκη και να σηκώσουν το κύπελλο του πρωταθλητή.

Πανιώνιος - Ολυμπιακός 5-8