25.06.18
ΝΕ Πατρών - Βουλιαγμένη 6-7 Εκτύπωση E-mail
Γράφει ο/η Διονύσης Δάρρας - Φωτό: Κώστας Κολοκυθάς
31.05.09

Η Βουλιαγμένη νίκησε στο τρίτο αγώνα της τελικής φάσης των Play Offs για τη τρίτη θέση της Α1 Ανδρών τη ΝΕΠ με 7-6, ανατρέποντας και πάλι με το πλεονέκτημα της έδρας και πλέον θέλει ακόμα μια νίκη για να καταφέρει να βρεθεί στη τρίτη θέση που δίνει το δικαίωμα συμμετοχής στη EuroLeague την επόμενη αγωνιστική περίοδο.
Αν και οι παίκτες του Μίρο Τρούμπιτς κατάφεραν να προηγηθούν στη πρώτη περίοδο με 3-1, οι "μπέμπηδες" στη συνέχεια με καλή άμυνα και με τον Κώστα Τσαλκάνη να πραγματοποιεί άλλη μια εξαιρετική εμφάνιση κατάφεραν να ανατρέψουν το σκορ ισοφάρισαν στο ημίχρονο  σε 3-3 και προηγήθηκαν στη τρίτη περίοδο με 5-3 πετυχαίνοντας 4 αναπάντητα τέρματα. Πριν τη λήξη της τρίτης περίοδου η ΝΕΠ μέιωσε σε 5-4.
Στη τελευταία περίοδο οι παίκτες της Βουλιαγμένης δυο φορές πήραν προβάδισμα δυο τερμάτων 6-4 και 7-5 ομως η ΝΕΠ κατάφεραν και τις δυο φορές να μειώσει στο γκολ, τη τελευταία με το Μπλάνη 59 δευτερόλεπτα στο παίκτη παραπάνωπου έκανε το 7-6 που ήταν το τελικό σκορ. Οι πατρινοί είχαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν όμως το σουτ του Βουξάνοβιτς απέκρουσε ο Κώστας Τσαλκάνης.
Οι δυο ομάδες θα ξανασυναντηθούν για τέταρτη φορά τη Τρίτη 2 Ιουνίου στις 19.00 στο κολυμβητήριο του Λαιμού.

ΝΕ Πατρών - Βουλιαγμένη 6-7