24.11.17
Ελλάδα - Ρωσία 8-11 (Γ) Εκτύπωση E-mail
Γράφει ο/η Διονύσης Δάρρας - Φωτό: Κώστας Κολοκυθάς
13.06.09

Την ήττα με 11-8 από τη Ρωσία γνώρισε η Εθνική μας ομάδα των Γυναικών στον αγώνα κατάταξης για τις θέσεις 5-8 της Τελικής Φάσης του World League. Με το αποτέλεσμα αυτό η εθνική μας μένει εκτός εξάδας και θα διεκδικήσει αύριο με αντίπαλο την Ιταλία την έβδομη θέση.
Στο σημερινό παιχνίδι η ομάδα μας δεν έκανε καλό ξεκίνημα με αποτέλεσμα να προηγηθούν οι Ρωσίδες με 3-0, όμως στη συνέχεια οι παίκτριες κατάφεραν να αντεπιτεθούν και να ισοφαρίσουν σε 3-3 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Την ίδια καλή εικόνα είχαν και στη δεύτερη περίοδο, όπου στο ημίχρονο βρέθηκαν μπροστά με 6-5.
Οι παίκτριες μας στις αρχές του τρίτου οκταλέπτου προηγήθηκαν με 7-5 όμως στο τέλος του οκταλέπτου, για την ακρίβεια 3 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του, η ομάδα της Ρωσίας ισοφάρισε σε 7-7.
Στη τελευταία περίοδο οι παίκτριες του Αλεξάντερ Καμπάνοφ κατάφεραν να πετύχουν τέσσερα τέρματα παίρνοντας τη νίκη με 11-8.
Από τις παίκτριες μας ξεχώρισε η Αγγελική Γερόλυμου που πέτυχε τέσσερα τέρματα.
Η Ρωσία θα διεκδικήσει τη πέμπτη θέση με αντίπαλο τη Κίνα που νίκησε σήμερα την Ιταλία με 11-9.
Τα αποτελέσματα των ημιτελικών είναι:
Ισπανία - Καναδάς 7-10
Αυστραλία - ΗΠΑ 8-9
Έτσι αύριο στον τελικό θα αναμετρηθούν για τη πρώτη θέση ο Καναδάς με τις ΗΠΑ, ενώ στον μικρό τελικό θα είναι αντιμέτωπες η Ισπανία με την Αυστραλία.

Ρωσία - Ελλάδα 11 - 8
Τα οκτάλεπτα: 3 - 3, 2 - 3, 2 - 1, 4 - 1
Ρωσία (Καμπάνοφ): Μπελάγιεβα 3, Σομπόλεβα 3, Προκοφίεβα 1, Κονούκ 1 (πεν.), Βιλεκζάνινα 1, Τιμοφέεβα 1, Γκάουφλερ 1
Ελλάδα (Μορφέσης): Γερόλυμου 4, Ασημάκη 2, Μανωλιουδάκη 1, Λαρά 1