22.05.17
Το Μαυροβούνιο κατέκτησε το World League 2009 στους Άνδρες Εκτύπωση E-mail
Γράφει ο/η Διονύσης Δάρρας   
21.06.09
http://i280.photobucket.com/albums/kk179/water-polo_gr/News/winners/MNE_08.jpg?t=1245625381

Το Μαυροβούνιο μετά τη κατάκτηση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος το 2008 πρόσθεσε άλλη μια μεγάλη επιτυχία στο ενεργητικό του, τη κατάκτηση του World League 2009. Οι Μαυροβούνιοι νίκησαν στον τελικό της διοργάνωσης που διεξήχθη στη Πογκόριτσα 16-21 Ιουνίου τη Κροατία με 8-7.
Με την υποστήριξη 4.000 θεατών οι διοργανωτές κατάφεραν να πάρουν τη νίκη στον τελικό απέναντι στη Κροατία που αποδείχθηκε πολύ σκληρή αντίπαλος. Οι παίκτες του Πέταρ Πόρομπιτς κατάφεραν να προηγηθούν με 8-5 στη τελευταία περίοδο, όμως οι Κροάτες δεν παραδόθηκαν πάλεψαν και μείωσαν σε 8-7, σκορ με το οποίο έληξε ο τελικός με τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν με πυροτεχνήματα τη κατάκτηση της πρώτης θέσης.
Τη τρίτη θέση πήρε η Σερβία που νίκησε με 9-7 τις ΗΠΑ στον μικρό τελικό.  Στη πέμπτη θέση βρέθηκε η Ιταλία που νίκησε στον αγώνα κατάταξης την Αυστραλία με 11-10 και στην έβδομη η Ιαπωνία που νίκησε τη Νότιο Αφρική με 11-9.
Αξιοσημείωτο είναι ότι οι τρεις πρώτοι σκόρερ της διοργάνωσης είναι από την νικήτρια και οικοδέσποινα της διοργάνωσης ομάδα του Μαυροβουνίου.

ΤΕΛΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ

1. Μαυροβούνιο
2. Κροατία
3. Σερβία
4. ΗΠΑ
5. Ιταλία
6. Αυστραλία
7. Ιαπωνία
8. Νότιος Αφρική

ΣΚΟΡΕΡΣ

1. N. JANOVIC (MNE) 16
2. ZLOKOVIC (MNE) 14
3. ANTONIJEVIC (CRO) 9
3. M. JANOVIC (MNE) 9
4. AZEVEDO (USA) 9
6. P. LE ROUX (RSA) 9


ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ


Τρίτη 16 Ιουνίου 2009

Αγώνας 1: ΗΠΑ 10 - Ιταλία 6  (3-2, 2-1, 4-3, 1-0)
ΗΠΑ: 1.MOSES Merrill, 2.VARELLAS Peter (1), 3.ALEXANDER Brian (1), 4.POWERS Jeff (1), 5.WRIGHT Adam,  6.MANN John, 7.BEAUBIEN Layne, 8.AZEVEDO Tony (C) (1), 9.BAILEY Ryan (1), 10.HUTTEN Tim (1), 11.SMITH Jesse (2), 12.KRUMPHOLZ (1) Jw 13.JOHNSON Justin (1).
Προπονητής: SCHROEDER Terry.
Ιταλία: 1.TEMPESTI Stefano (C), 2.MISTRANGELO Federico, 3.GIORGETTI Alex,  4.BUONOCORE Fabrizio, 5.GALLO Valentino (2), 6.FELUGO Maurizio, 7.MANGIANTE Andrea (1), 8.RIZZO Valerio, 9.LA PENNA Michele, 10.AICARDI Matteo (2), 11.FIGARI Nicolo, 12.FIORENTINI Goran (1), 13.NEGRI Tommaso.
Προπονητής: CAMPAGNA Alessandro.

Αγώνας 2: Σερβία 12 - Ιαπωνία 6 (2-2, 0-2, 5-2, 5-0)
Σερβία: 1.SORO Slobodan (C) 2.VAPENSKI Boris 3. GOCIC Zivko (1) 4.SAPONJIC Luka 5.GAK Slavo 6.PIJETLOVIC DuSko (1) 7.NIKIC Slobodan (2), 8.ALEKSIC Milan (1), 9.RA?EN Nikola 10.FILIPOVIC Filip (3), 11.PRLAINOVIC Andrija (4), 12.MITROVIC Stefan 13.PIJETLOVIC Gojko. Προπονητής: UDOVICIC Dejan.
Ιαπωνία: 1.TANAMURA Hideyuki, 2.IREI Kan (1), 3.YANSE Akira, 4.HAZUI Shota, 5. TAKEI Koji, 6.SOMEYA Masatoshi, 7.SHIMIZU Yusuke, 8.NAGANUMA Atsushi (1), 9.OKAWA Keigo (1), 10.SHIOTA Yoshinori (1), 11HOSHIAI Hiroshi, 12.NAGATA Satoshi (C) (2), 13.SHIMIZU Naoki.
Προπονητής: SABLIC Goran.

Αγώνας 3: Αυστραλία 6 - Κροατία 9 (1-2, 3-2, 2-2, 0-3)
Αυστραλία: 1.STANTON James 2.CAMPBELL Richie (1), 3.CLELAND Tim (1), 4.O'HALLORAN Nick 5.MAITLAND Rob (1), 6.MILLER Billy (2), 7.COTTERILL Johnno 8.LEWIS Stephen 9. WHALAN Thomas (C) 10. WILL David 11.HOWDEN Rhys 12.LAWRENCE Daniel 13. DYSON Chris (1).
Προπονητής: FOX John.
Κροατία: 1.BRZICA Ivo, 2.BURIC Damir (1), 3.BOSKOVIC Miho (1), 4.DOBUD NikSa (3) 5.BULJUBASIC Ivan, 6.ANTONIJEVIC Srdan (1), 7.KARAC Frano (1), 8.BUSLJE Andro, 9.SUKNO Sandro, 10.BARAC Samir (C) (1), 11.HINIC Igor (1), 12.OBRADOVIC Paulo, 13.PAVIC Josip.
Προπονητής: RUDIC Ratko.

Αγώνας 4: Μαυροβούνιο 18 - Νότιος Αφρική 5  (5-1, 5-0, 5-2, 3-2)
Μαυροβούνιο: 1.RADIC Zdravko, 2.BRGULJAN DraSko, 3.RADOVIC Aleksandar (1), 4.DANILOVIC Damjan (1), 5.TRAJKOVIC Filip (2), 6.TICIC Milan 7.JANOVIC Mladan (4), 8.JANOVIC Nikola (C) (2), 9.IVOVIC Aleksandar (2), 10.ZLOKOVIC Boris (5), 11.PETROVIC Antonio (1), 12.JOKIC Predrag, 13.SCEPANOVIC MiloS.
Προπονητής: POROBIC Petar.
Νότιος Αφρική: 1. FLATSCHER Dwayne, 2.LE ROUX Etienne, 3.RIDLEY Andrew (1), 4.BADENHORST Ignardus, 5.KYTE Gavin, 6.MARCO DE CAVALHO Joao, 7.BROWN Christopher, 8.LE ROUX Jean, 9.DIESEL Rick (1), 10.LE ROUX Pierre (C) (2), 11. DOWNES Richard (1), 12.KYTE Jason, 13.NAIDOO William.
Προπονητής: TRNINIC Vladimir.

Τετάρτη 17 Ιουνίου 2009

Αγώνας 5: Αυστραλία 13 - Νότιος Αφρική 4 (3-1, 5-0, 2-2, 3-1)
Αυστραλία: 1. DENNERLY Joel, 2. CAMPBELL Richie (1), 3. CLELAND Tim (2),  4. O'HALLORAN Nick (2), 5. MAITLAND Rob (C), 6. MILLER Billy (2), 7. COTTERILL Johnno (2), 8. RICHARDSON Grant (1), 9. LEWIS Stephen (1), 10. WILL David, 11. HOWDEN Rhys, 12. LAWRENCE Daniel (1), 13. DYSON Chris (1).
Προπονητής: FOX John.
Νότιος Αφρική: 1. FLATSCHER Dwayne, 2. LE ROUX Etienne, 3. RIDLEY Andrew, 4. BADENHORST Ignardus, 5. KYTE Gavin (1), 6. MARCO DE CAVALHO Joao, 7. BROWN Christopher (1), 8. KAJEE Adam, 9. DIESEL Rick, 10. LE ROUX Pierre (C) (2), 11. DOWNES Richard, 12. KYTE Jason, 13. NAIDOO William.
Προπονητής: TRNINIC Vladimir.

Αγώνας 6: Σερβία 6 - Ιταλία 4 (2-2, 2-0, 1-0, 1-2)
Σερβία: 1. SORO Slobodan, 2. AVRAMOVIC Marko, 3. GOCIC Zivko (1), 4. UDOVICIC Vanja (C) (2), 5. GAK Slavo, 6. PIJETLOVIC DuSko, 7. NIKIC Slobodan (1), 8. ALEKSIC Milan, 9. RADEN Nikola (1), 10.FILIPOVIC Filip (1), 11. PRLAINOVIC Andrija (4), 12. MITROVIC Stefan, 13. PIJETLOVIC Gojko.
Προπονητής: UDOVICIC Dejan.
Ιταλία: 1. TEMPESTI Stefano (C), 2. MISTRANGELO Federico, 3. GIORGETTI Alex,  4. BUONOCORE Fabrizio (1), 5. GALLO Valentino (2), 6. FELUGO Maurizio (1), 7. MANGIANTE Andrea, 8. RIZZO Valerio, 9. LA PENNA Michele, 10. AICARDI Matteo, 11. DI COSTANZO Luigi, 12. FIORENTINI Goran, 13. FIGARI Nicol?.

Αγώνας 7: United States 14 - Ιαπωνία 3 (2-0, 5-0, 4-1, 3-3)
ΗΠΑ: 1. MOSES Merrill, 2. VARELLAS Peter (1), 3. ALEXANDER Brian (2), 4. POWERS Jeff (3), 5. WRIGHT Adam (2), 6. MANN John (1), 7. BEAUBIEN Layne, 8. AZEVEDO Tony (C) (1), 9. HOPKINS Thomas (1), 10. HUTTEN Tim (1), 11. JOHNSON Justin (1), 12. KRUMPHOLZ  Jw (1), 13. KERR Genai.
Προπονητής: SCHROEDER Terry.
Ιαπωνία: 1. TANAMURA Hideyuki, 2. IREI Kan, 3.YANSE Akira, 4. HAZUI Shota (1), 5. TAKEI Koji, 6. SOMEYA Masatoshi, 7. SHIMIZU Yusuke (1), 8. NAGANUMA Atsushi, 9. OKAWA Keigo, 10. SHIOTA Yoshinori, 11. HOSHIAI Hiroshi, 12. NAGATA Satoshi (C) (1), 13. SHIMIZU Naoki.
Προπονητής: SABLI  Goran.

Αγώνας 8: Μαυροβούνιο 12 - Κροατία 7 (3-2, 3-2, 4-2, 2-1)

Μαυροβούνιο: 1. RADIC Zdravko, 2. BRGULJAN DraSko, 3. RADOVI? Aleksandar (1), 4. TRAJKOVIC Filip (1), 5. DANILOVIC Damjan,  6.TICIC Milan (1), 7. JANOVIC Mladan, 8. JANOVIC Nikola (C) (3),  9. IVOVIC Aleksandar (1), 10. ZLOKOVIC Boris (3), 11. GOJKOVIC Vladimir (2), 12. JOKIC Predrag, 13. SCEPANOVIC MiloS.
Προπονητής: POROBIC Petar.
Κροατία: 1. BRZICA Ivo, 2. BURIC Damir (1), 3. BOSKOVIC Miho (2), 4. DOBUD NikSa, 5. BULJUBASI? Ivan, 6. ANTONIJEVI? Srdan, 7. KARAC Frano (1), 8. BUSLJE Andro, 9. SUKNO Sandro (1), 10. BARAC Samir (C), 11. HINIC Igor, 12. OBRADOVIC Paulo (2), 13. PAVIC Josip.
Προπονητής: RUDIC Ratko.

Πέμπτη 18 Ιουνίου 2009

Αγώνας 9: Νότιος Αφρική 3 - Κροατία 12 (2-4, 1-2, 0-2, 0-4)
Νότιος Αφρική: 1. FLATSCHER Dwayne, 2. LE ROUX Etienne (1), 3. RIDLEY Andrew, 4. BADENHORST Ignardus, 5. KYTE Gavin, 6. KAJEE Adam, 7. BROWN Christopher, 8. MARCO DE CAVALHO Joao, 9.DIESEL Rick, 10.LE ROUX Pierre (C) (2), 11. DOWNES Richard, 12. KYTE Jason, 13. NAIDOO William.
Προπονητής: TRNINIC Vladimir.
Κροατία:
1. BRZICA Ivo, 2. BURIC Damir, 3. BOSKOVIC Miho (3), 4. DOBUD NikSa (1), 5. BULJUBASIC Ivan (2), 6. ANTONIJEVIC Srdan (3), 7. KARAC Frano, 8. BUSLJE Andro, 9. SUKNO Sandro, 10. KRAPIC Ivan (1), 11. HINIC Igor (C) (1), 12. OBRADOVIC Paulo (1), 13. PAVIC Josip.
Προπονητής: RUDIC Ratko.

Αγώνας 10: Ιαπωνία 6 - Ιταλία 14 (1-4, 1-2, 3-6, 1-2)
Ιαπωνία: 1. TANAMURA Hideyuki, 2. IREI Kan (1), 3. YANSE Akira, 4. HAZUI Shota (1), 5. TAKEI Koji, 6. SOMEYA Masatoshi (1), 7. SHIMIZU Yusuke (1), 8. NAGANUMA Atsushi, 9. OKAWA Keigo ,10. SHIOTA Yoshinori (2), 11. HOSHIAI Hiroshi, 12. NAGATA Satoshi (C), 13. SHIMIZU Naoki.
Προπονητής: SABLI? Goran
Ιταλία: 1. TEMPESTI Stefano (C), 2. MISTRANGELO Federico (1), 3. GIORGETTI Alex (2), 4. BUONOCORE Fabrizio (1), 5. GALLO Valentino (1), 6. FELUGO Maurizio, 7. FIGARI Nicol? (2), 8. RIZZO Valerio (2), 9. LA PENNA Michele (1), 10. CALCATERRA Alessandro (4), 11. DI COSTANZO Luigi, 12. FIORENTINI Goran, 13. NEGRI Tommaso.

Αγώνας 11: Σερβία 10 - ΗΠΑ 7 (3-2, 4-2, 1-1, 2-2)
Σερβία: 1. SORO Slobodan, 2. AVRAMOVIC Marko, 3. GOCIC Zivko, 4. UDOVICIC Vanja (C), 5. GAK Slavo (1), 6. PIJETLOVIC DuSko (3), 7. NIKIC Slobodan (1), 8. ALEKSIC Milan, 9. RADEN Nikola (1), 10. FILIPOVIC Filip (1), 11. PRLAINOVIC Andrija (2), 12. MITROVIC Stefan (1), 13. PIJETLOVIC Gojko. Προπονητής: UDOVICIC Dejan.
ΗΠΑ: 1. MOSES Merrill, 2. VARELLAS Peter, 3. ALEXANDER Brian, 4. POWERS Jeff (2), 5. WRIGHT Adam, 6. MANN John, 7. BEAUBIEN Layne, 8. AZEVEDO Tony (C) (3), 9. BAILEY Ryan (1), 10. HUTTEN Tim, 11. SMITH Jesse (1), 12. KRUMPHOLZ  Jw, 13. JOHNSON Justin.
Προπονητής: SCHROEDER Terry.

Αγώνας 12: Μαυροβούνιο  6 - Αυστραλία 4 (3-2, 2-0, 1-1, 0-1 )
Μαυροβούνιο: 1. RADIC Zdravko, 2. BRGULJAN DraSko, 3. RADOVIC Aleksandar, 4. TRAJKOVIC Filip, 5. DANILOVIC Damjan, 6.TI?IC Milan, 7. JANOVIC Mladan (1), 8.JANOVIC Nikola (C) (1),  9. IVOVIC Aleksandar (1), 10. ZLOKOVIC Boris (2), 11. GOJKOVIC Vladimir (1), 12.JOKIC Predrag, 13. SCEPANOVIC MiloS.
Προπονητής: POROBIC Petar.
Αυστραλία: 1. STANTON James, 2. CAMPBELL Richie (3), 3. CLELAND Tim, 4. O'HALLORAN Nick, 5. MAITLAND Rob, 6. MILLER Billy (1), 7. COTTERILL Johnno, 8. RICHARDSON Grant, 9. WHALAN Thomas (C), 10. WILL David, 11. HOWDEN Rhys, 12. LAWRENCE Daniel, 13. DENNERLY Joel.
Προπονητής: FOX John.

Παρασκευή 19 Ιουνίου 2009

Αγώνας 13: ΗΠΑ 10 - Αυστραλία 6 (2-3, 3-0, 2-1, 3-2)
ΗΠΑ: 1. MOSES Merrill, 2. VARELLAS Peter (2), 3. ALEXANDER Brian (1), 4. POWERS Jeff (2), 5. WRIGHT Adam (1), 6. HOPKINS Thomas, 7. BEAUBIEN Layne (1), 8. AZEVEDO Tony (C) (1), 9. BAILEY Ryan, 10. HUTTEN Tim, 11. SMITH Jesse, 12. KRUMPHOLZ  Jw, 13. JOHNSON Justin (2).
Προπονητής: SCHROEDER Terry.
Αυστραλία: 1. STANTON James, 2. CAMPBELL Richie, 3. CLELAND Tim, 4. O'HALLORAN Nick (2), 5. MAITLAND Rob, 6. MILLER Billy, 7. COTTERILL Johnno (1), 8. RICHARDSON Grant (2), 9. WHALAN Thomas (C), 10. WILL David, 11. HOWDEN Rhys (1), 12. DYSON Chris, 13. DENNERLY Joel.
Προπονητής: FOX John.

Αγώνας 14: Ιταλία 6 - Κροατία 8 (2-2, 0-2, 2-2, 2-2)
Ιταλία: 1. TEMPESTI Stefano (C), 2. MISTRANGELO Federico, 3. GIORGETTI Alex, 4. BUONOCORE Fabrizio (1), 5. GALLO Valentino, 6. FELUGO Maurizio (2), 7. MANGIANTE Andrea, 8. RIZZO Valerio (1), 9. AICARDI Matteo (2), 10. CALCATERRA Alessandro, 11. GIACOPPO Massimo, 12. FIORENTINI Goran, 13. FIGARI Nicol?.
Κροατία: 1. BRZICA Ivo, 2. BURIC Damir, 3. BOSKOVIC Miho (2), 4. DOBUD NikSa (2), 5. BULJUBASIC Ivan, 6. ANTONIJEVIC Srdan (1), 7. KARAC Frano, 8. BUSLJE Andro (1), 9. SUKNO Sandro (1), 10. BARAC Samir (1), 11. HINIC Igor (C), 12. OBRADOVIC Paulo, 13. PAVIC Josip.
Προπονητής: RUDIC Ratko.

Αγώνας 15: Σερβία 16 - Νότιος Αφρική 2  (3-1, 3-0, 6-1, 4-0)
Σερβία: 1. SORO Slobodan, 2. AVRAMOVIC Marko, 3. GOCIC Zivko, 4. UDOVICIC Vanja (C) (1), 5. GAK Slavko (1), 6. FILIPOVIC Petar (2), 7. NIKIC Slobodan (2), 8. ALEKSIC Milan, 9. RADEN Nikola, 10. SAPONJIC Luka (1), 11. VAPENSKI Boris (3), 12. MITROVIC Stefan (5), 13. CUK Milos (1).
Προπονητής: UDOVICIC Dejan.
Νότιος Αφρική: 1. FLATSCHER Dwayne, 2. LE ROUX Etienne (1), 3. RIDLEY Andrew, 4. KAJEE Adam, 5. KYTE Gavin, 6. DE CARVALHO Joao Marco, 7. BROWN Christopher, 8. LE ROUX Jean, 9. DIESEL Rick (1), 10. LE ROUX Pierre (C), 11. DOWNES Richard, 12. KYTE Jason, 13. NAIDOO William.
Προπονητής: TRNINIC Vladimir.

Αγώνας 16: Ιαπωνία 2 - Μαυροβούνιο 18  (0-5, 1-5, 1-3, 0-5)
Ιαπωνία: 1. TANAMURA Hideyuki, 2. IREI Kan, 3. YANSE Akira, 4. HAZUI Shota, 5. TAKEI Koji, 6. SOMEYA Masatoshi, 7. SHIMIZU Yusuke (1), 8. NAGANUMA Atsushi, 9. OKAWA Keigo, 10. SHIOTA Yoshinori (1), 11. HOSHIAI Hiroshi, 12. NAGATA Satoshi (C), 13. SHIMIZU Naoki.
Προπονητής: SABLIC Goran
Μαυροβούνιο: 1. RADIC Zdravko, 2. BRGULJAN DraSko (3), 3. RADOVIC Aleksandar (3), 4. TRAJKOVIC Filip (2), 5. DANILOVIC Damjan (4), 6.TICIC Milan, 7. JANOVIC Mladan (2), 8. JANOVIC Nikola (C) (2), 9. PETROVIC Antonio (2), 10. ZLOKOVIC Boris, 11. GOJKOVIC Vladimir, 12. DRASKOVIC Dragan, 13. SCEPANOVIC MiloS.
Προπονητής: POROBIC Petar.

Σάββατο 20 Ιουνίου 2009

Αγώνας 17: Αυστραλία 12 - Ιαπωνία 6 (4-1, 2-1, 2-2, 4-2)
Αυστραλία: 1. STANTON James, 2. CAMPBELL Richie (3), 3. CLELAND Tim,  4. O'HALLORAN Nick (1), 5. MAITLAND Rob (C) (2), 6. MILLER Billy (2), 7. COTTERILL Johnno (1), 8. RICHARDSON Grant (1), 9. LEWIS Stephen, 10. WILL David, 11. HOWDEN Rhys, 12. LAWRENCE Daniel (2), 13. DENNERLY Joel.
Προπονητής: FOX John.
Ιαπωνία: 1. TANAMURA Hideyuki, 2. IREI Kan (1), 3. YANSE Akira, 4. HAZUI Shota (1), 5. TAKEI Koji, 6. SOMEYA Masatoshi, 7. SHIMIZU Yusuke, 8. NAGANUMA Atsushi (3), 9. OKAWA Keigo, 10. SHIOTA Yoshinori (1), 11. HOSHIAI Hiroshi, 12. NAGATA Satoshi (C), 13. SHIMIZU Naoki.
Προπονητής: SABLIC Goran

Αγώνας 18: Ιταλία 14 - Νότιος Αφρική 3 (3-1, 3-1, 4-0, 4-1)
Ιταλία: 1. NEGRI Tommaso, 2. MISTRANGELO Federico (2), 3. GIORGETTI Alex (4), 4. BUONOCORE Fabrizio, 5. GALLO Valentino, 6. LA PENNA Michele, 7. MANGIANTE Andrea, 8. RIZZO Valerio (2), 9. AICARDI Matteo (2), 10. CALCATERRA Alessandro (C) (2), 11. DI COSTANZO Luigi (1), 12. GIACOPPO Massimo (1), 13. FIGARI Nicol?.
Προπονητής: CAMPAGNA Alessandro.
Νότιος Αφρική: 1. FLATSCHER Dwayne, 2. LE ROUX Etienne (1), 3. RIDLEY Andrew (1), 4. KAJEE Adam, 5. KYTE Gavin, 6. DE CARVALHO Joao Marco, 7. BROWN Christopher (1), 8. LE ROUX Jean, 9. DIESEL Rick, 10. LE ROUX Pierre (C), 11. DOWNES Richard, 12. KYTE Jason, 13. NAIDOO William.
Προπονητής: TRNINIC Vladimir.

Αγώνας 19: Κροατία 7 - Σερβία 5 (3-1, 1-2, 2-1, 2-1)
Κροατία: 1. BRZICA Ivo, 2. BURIC Damir, 3. BOSKOVIC Miho, 4.DOBUD NikSa, 5. BULJUBASIC Ivan, 6. ANTONIJEVIC Srdan (3), 7.KARAC Frano, 8. BUSLJE Andro, 9. SUKNO Sandro (3), 10. BARAC Samir (1), 11. HINIC Igor (C), 12. OBRADOVIC Paulo, 13. PAVIC Josip.
Προπονητής: RUDIC Ratko.
Σερβία: 1.SORO Slobodan, 2. FILIPOVIC Petar, 3.GOCIC Zivko (1), 4. UDOVICIC Vanja (C) (1), 5.GAK Slavko, 6. PIJETLOVIC Dusko (1), 7.NIKIC Slobodan (1), 8.ALEKSIC Milan, 9. RADEN Nikola, 10. FILIPOVIC Filip, 11. PRLAINOVIC Andrija (1), 12. MITROVIC Stefan, 13. PIJETLOVIC Gojko.
Προπονητής: UDOVICIC Dejan.

Αγώνας 20: ΗΠΑ 6 - Μαυροβούνιο 10  (0-3, 2-2, 1-3, 3-2)
ΗΠΑ: 1. MOSES Merrill, 2. VARELLAS Peter (1), 3. ALEXANDER Brian (1), 4. POWERS Jeff (1), 5. WRIGHT Adam, 6. MANN John, 7. BEAUBIEN Layne, 8. AZEVEDO Tony (C) (1), 9. BAILEY Ryan, 10. HUTTEN Tim (1), 11. SMITH Jesse (1), 12. KRUMPHOLZ Jw, 13. JOHNSON Justin.
Προπονητής: SCHROEDER Terry.
Μαυροβούνιο: 1. RADIC Zdravko, 2.BRGULJAN DraSko, 3. RADOVIC Aleksandar (1), 4. TRAJKOVIC Filip, 5. DANILOVIC Damjan,  6.TICIC Milan, 7. JANOVIC Mladan, 8. JANOVIC Nikola (C) (3),  9. IVOVIC Aleksandar, 10.ZLOKOVIC Boris (3), 11. GOJKOVIC Vladimir (2), 12. JOKIC Predrag, 13.SCEPANOVI? MiloS.
Προπονητής: POROBIC Petar.

Κυριακή 21 Ιουνίου 2009

Ιαπωνία 11 - Νότιος Αφρική  9 (2-3, 3-1, 3-3, 3-2)
Ιαπωνία: 1. TANAMURA Hideyuki, 2. IREI Kan (1), 3. YANSE Akira (1), 4. HAZUI Shota (2), 5. TAKEI Koji, 6. SOMEYA Masatoshi, 7. SHIMIZU Yusuke (2), 8. NAGANUMA Atsushi (2), 9. OKAWA Keigo, 10. SHIOTA Yoshinori (1), 11. HOSHIAI Hiroshi (1), 12. NAGATA Satoshi (C), 13. SHIMIZU Naoki.
Προπονητής: SABLIC Goran
Νότιος Αφρική: 1. FLATSCHER Dwayne, 2. LE ROUX Etienne (4), 3.RIDLEY Andrew, 4. KAJEE Adam, 5. KYTE Gavin (1), 6. DE CARVALHO Joao Marco, 7. BROWN Christopher , 8. LE ROUX Jean, 9.DIESEL Rick, 10.LE ROUX Pierre (C) (2), 11. DOWNES Richard, 12. KYTE Jason (1), 13. BADENHORST Ignardus (1).
Προπονητής: TRNINIC Vladimir.

Αυστραλία 10 - Ιταλία 11 (2-2, 2-3, 2-1, 4- 5)
Αυστραλία: 1. STANTON James, 2.CAMPBELL Richie (2), 3.CLELAND Tim,  4.O?HALLORAN Nick, 5.MAITLAND Rob (C), 6.  MILLER Billy (1), 7.COTTERILL Johnno (1), 8. RICHARDSON Grant, 9. DYSON Chris (3), 10.WILL David, 11. HOWDEN Rhys (1), 12.  LAWRENCE Daniel (2), 13. DENNERLY Joel.
Προπονητής: FOX John.
Ιταλία: 1. TEMPESTI Stefano (C) , 2.MISTRANGELO Federico, 3.GIORGETTI Alex (1),  4. BUONOCORE Fabrizio (1), 5. GALLO Valentino (2), 6. GIACOPPO Massimo, 7. MANGIANTE Andrea, 8. RIZZO Valerio (1), 9. AICARDI Matteo (1), 10. CALCATERRA Alessandro (C) (3), 11. DI COSTANZO Luigi, 12. FIORENTINI Goran (2), 13. FIGARI Nicol?.
Προπονητής: CAMPAGNA Alessandro.

Σερβία  9 - ΗΠΑ 7 (2-2, 1-2, 4-2, 2-1)
Σερβία
: 1.SORO Slobodan, 2. AVRAMOVIC Marko, 3.GOCIC Zivko (2), 4. UDOVICIC Vanja (C) (1), 5.GAK Slavko, 6. PIJETLOVIC Dusko (1), 7.NIKIC Slobodan, 8.ALEKSIC Milan, 9. RADEN Nikola, 10. FILIPOVIC Filip, 11. PRLAINOVIC Andrija (4), 12. MITROVIC Stefan (1), 13. PIJETLOVIC Gojko.
Προπονητής: UDOVICIC Dejan.
ΗΠΑ: 1.MOSES Merrill, 2.VARELLAS Peter, 3.ALEXANDER Brian (1), 4. POWERS Jeff, 5. WRIGHT Adam,  6. MANN John, 7. BEAUBIEN Layne (2), 8. AZEVEDO Tony (C) (2), 9. BAILEY Ryan, 10.HUTTEN Tim (1), 11. SMITH Jesse, 12. KRUMPHOLZ Jw, 13. JOHNSON Justin (1).
Προπονητής: SCHROEDER Terry.

Μαυροβούνιο 8 - Κροατία 7 (3-1, 2-2, 2-1, 1-3)
Μαυροβούνιο
: 1. RADIC Zdravko, 2. PETROVIC Antonio, 3. RADOVIC Aleksandar, 4. TRAJKOVIC Filip, 5. DANILOVIC Damjan, 6. TICIC Milan, 7. JANOVIC Mladan (1), 8. JANOVIC Nikola (C) (4), 9. IVOVIC Aleksandar, 10. ZLOKOVIC Boris (2), 11. GOJKOVIC Vladimir (1), 12. JOKIC Predrag, 13. ?CEPANOVIC Milo?.
Προπονητής: POROBIC Petar.
Κροατία
: 1. BRZICA Ivo, 2. BURIC Damir, 3. BOSKOVIC Miho, 4. DOBUD Niksa, 5. BULJUBASIC Ivan, 6. ANTONIJEVIC Srdan, 7. KARAC Frano, 8. BUSLJE Andro (2), 9. SUKNO Sandro (1), 10. BARAC Samir, 11. HINIC Igor (C) (2), 12. OBRADOVIC Paulo (2), 13. PAVIC Josip.
Προπονητής: RUDIC Ratko.