28.04.17
Ελλάδα - Αυστραλία 9-6 Εκτύπωση E-mail
Γράφει ο/η Διονύσης Δάρρας - Φωτό: Κώστας Κολοκυθάς   
04.07.09
http://i280.photobucket.com/albums/kk179/water-polo_gr/News1/Hellas_Women_09.jpg?t=1246737427

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη (9-6) με καλή εμφάνιση, για την Εθνική μας ομάδα των Γυναικών, στο διεθνές τουρνουά «Σαμαρτζίδης Cup», που διεξάγεται στο Δημοτικό κολυμβητήριο Αλίμου.
Επιβλήθηκε της χάλκινης στο Πεκίνο, πέρυσι, Εθνικής ομάδας της Αυστραλίας και έδειξε για άλλη μια φορά ενθαρρυντικά στοιχεία εν όψει της συμμετοχής της στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα της Ρώμης.
Για την Ελλάδα, ήταν η όγδοη νίκη, σε σύνολο 37 αγώνων, με αντίπαλο τα «καγκουρό», από τα οποία στην τελική φάση του World League φέτος στο Κίρισι είχε χάσει (7-11).
Η Εθνική, με προσεκτικό και ώριμο παιχνίδι, στην αρχή, προηγήθηκε 5-1, για να ανακάμψει η Αυστραλία και να μειώσει στο γκολ (5-4), χωρίς όμως συνέχεια.
Το γκολ της Αγγελικής Γερόλυμου  (πέναλτι), 4.29 πριν το τέλος του αγώνα (8-5), ήταν ουσιαστικά αυτό που έδωσε το έναυσμα για την τελική επικράτηση.

Το παρόν, τόσο στους χτεσινούς αγώνες όσο και σήμερα, έδωσαν οι γονείς του αξέχαστου Νώντα Σαμαρτζίδη.


ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 2ης ΗΜΕΡΑΣ

ΙΣΠΑΝΙΑ -ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ 7-11 (1-2, 1-3,2-4, 3-2)
Ισπανία (Χουάν Ζανέ): Ντόμενεχ 4, Λόπεζ Λ. 2, Γκαρσία
Αυστραλία (Κρεγκ Μακ Φάντεν): Γκίντερ 3, Ζάγκαμι 2, Σμιθ, Ρίππον Μ., Νοξ, Μοράν, Ραλφ, Λίνκολν

ΡΩΣΙΑ - ΙΤΑΛΙΑ 8-9 (4-2, 1-4, 2-0, 1-3)
Ρωσία (Αλεξάντερ Καμπάνοφ): Γκάφλερ 2, Προκοφίεβα 2, Γκλίζινα, Κονούκ, Ριζόβα - Αλενίτσεβα, Μπελάγεβα
Ιταλία (Ρομπέρτο Φιόρι): Ντι Μάριο 2, Γκαριμπότι 2, Καζανόβα, Μποσούρτζι, Μπιανκόνι, Έμμολο, Ρόκκο

ΙΣΠΑΝΙΑ - ΡΩΣΙΑ 7-10 (0-2, 2-4, 1-2, 4-2)
Ισπανία (Χουάν Ζανέ): Λόπεζ Λ. 4, Λόπεζ Χρ., Μεσέγκερ, Γκαρσία
Ρωσία (Αλεξάντερ Καμπάνοφ): Προκοφίεβα 2, Παντιούλινα 2, Μπελάγεβα 2, Ιβανόβα 2, Σομπόλεβα, Κονούκ

ΕΛΛΑΔΑ - ΑΥΤΡΑΛΙΑ 9-6
(4-1, 1-2, 2-2, 2-1)

Ελλάδα (Γιώργος Μορφέσης): Τσουρή, Τσουκαλά 1, Κουτέλη, Ψούνη, Λιόση 1, Αβραμίδου, Ασημάκη 2, Ρουμπέση 2, Γερόλυμου 2, Μανωλιουδάκη Φ., Αντωνάκου 1, Τετζαλίδου, Κούβδου
Αυστραλία (Κρεγκ Μακ Φάντεν): Μπόουερ, Λίνκολν 1, Σμιθ, Ριππόν Ρ., Μοράν 1, Νοξ 1, Ουέμπστερ Λ., Γκίντερ 2, Αραντσίνι, Ντεσαβάτζ, Μίλερ, Ραλφ, Ζαγκάμι 1

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1. ΡΩΣΙΑ 43-25   6

2. ΕΛΛΑΔΑ  27-24   4

3. ΙΤΑΛΙΑ 28-31   4

4. ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ 20-30   2

5. ΙΣΠΑΝΙΑ 25-33   0

ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Κυριακή 5 Ιουλίου 2009 (Κολ. Αλίμου)
11.00 ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ - ΙΤΑΛΙΑ
12.15 ΙΣΠΑΝΙΑ - ΕΛΛΑΔΑ