18.12.17
9ο «Πύθια Cup» στην Ιτέα Εκτύπωση E-mail
Γράφει ο/η Διονύσης Δάρρας   
15.07.09
http://i280.photobucket.com/albums/kk179/water-polo_gr/News/P1050394-1.jpg?t=1247667065

Αύριο Πέμπτη 16 Ιουλίου το βράδυ (20.30) θα ανοίξει η αυλαία του διεθνούς τουρνουά υδατοσφαίρισης Νεανίδων «Πύθια Cup» στην Ιτέα, ο Δήμαρχος Ιτέας Αριστείδης Παπαλάϊος, οι άλλοι επίσημοι και ο κόσμος της πόλης, θα υποδεχτούν στην προκυμαία τις αποστολές των Εθνικών ομάδων, με τη φιλαρμονική του Δήμου, ενώ στο πρόγραμμα της τελετής έναρξης περιλαμβάνεται επίδειξη της Εθνικής ομάδας Συγχρονισμένης κολύμβησης του Μεσογειακού Κυπέλλου (COMEN) και φολκλορικό πρόγραμμα.
Η Εθνική μας ομάδα των Νεανίδων βρίσκεται στην Ιτέα, από χτες και πραγματοποιεί κοινή προετοιμασία με την αντίστοιχη της Ολλανδίας, εν όψει της συμμετοχής τους στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα (Μάνσισκ Ρωσία, 9-15 Αυγούστου).
Ο ομοσπονδιακός τεχνικός Κώστας Πετράκης έχει μαζί του τις εξής 15 πολίστριες:

Δήμητρα Σταματιάδου, Χρυσούλα Διαμαντοπούλου (τερματοφύλακες)
Ιουλία Γαρυφάλλου, Ελένη Σαμαρά, Αντωνία Βάσιλα, Μαρία Πανουσάκη, Βασιλική Διαμαντοπούλου, Άλκηστη Μπενέκου, Κλεοπάτρα Χατζηαλέξη, Χριστιάνα Κότσια, Ασημένια Τσιγαρίδα, Ελένη Κίτσου, Μάγδα Τζίμα, Μαργαρίτα Πλευρίτου, Γεωργία Κουλιεράκη.

«Είναι το πρώτο μας τεστ εν όψει του Παγκοσμίου πρωταθλήματος, μετά από δουλειά περίπου μιας εβδομάδας. Στο τουρνουά της Ιτέας θα δούμε τι έχουμε κάνει μέχρι τώρα, που πονάμε και που χρειάζεται να βελτιωθούμε», τονίζει ο Κώστας Πετράκης.

Στο «Πύθια Cup» μετέχουν επίσης οι Εθνικές ομάδες της Αυστραλίας, της Ισπανίας, της Ολλανδίας και της Ιταλίας.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Παρασκευή 17 Ιουλίου 2009
11.15 ΙΤΑΛΙΑ - ΟΛΛΑΝΔΙΑ
12.30 ΕΛΛΑΔΑ - ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ

18.00 ΙΤΑΛΙΑ - ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ
19.15 ΕΛΛΑΔΑ - ΙΣΠΑΝΙΑ

Σάββατο 18 Ιουλίου 2009
10.00 ΙΤΑΛΙΑ - ΙΣΠΑΝΙΑ
11.15 ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ - ΟΛΛΑΝΔΙΑ

19.15 ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ - ΙΣΠΑΝΙΑ
20.30 ΕΛΛΑΔΑ - ΟΛΛΑΝΔΙΑ

Κυριακή 19 Ιουλίου 2009
10.00 ΙΣΠΑΝΙΑ - ΟΛΛΑΝΔΙΑ
11.15 ΕΛΛΑΔΑ - ΙΤΑΛΙΑ

Διαιτητές είναι οι: Ρικ Ράικαρτ (Βέλγιο), Πέτερ Γκαμπς (Αυστρία), Εβγκένι Μπομπκόφ (Λευκορωσία), Νόελ Χάροντ (Αυστραλία) και παρατηρητής ο Μάνφρεντ Βάτερ (Γερμανία).

Το τουρνουά θεσμοθετήθηκε, από την ΚΟΕ, το 1999 με τόπο διεξαγωγής* την Ιτέα - συνδιοργάνωση με τον τοπικό Δήμο - και συμμετοχή εθνικών ομάδων υδατοσφαίρισης Νεανίδων. Τα «Πύθια» ήταν μία από τις 4 μεγάλες γιορτές των Αρχαίων Ελλήνων, προς τιμή του Πύθιου Απόλλωνα των Δελφών.

*Το 2006 οι αγώνες έγιναν στο Χαλάνδρι

 ΠΙΝΑΚΑΣ ΚΑΤΑΤΑΞΕΩΝ

ΧΩΡΑ             1999    00        01        02        03        06        07        08

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ    1          1          Χ         5            Χ         1          1          2

ΟΥΓΓΑΡΙΑ     2          5          3          Χ           5          Χ         Χ         Χ

ΕΛΛΑΔΑ         3          3          1          1          2          3          3          4

ΗΠΑ               4          Χ         Χ           Χ          Χ         2          Χ         Χ

ΙΣΠΑΝΙΑ        5          6          5          4          Χ         Χ         4          5

ΡΩΣΙΑ            Χ         2          2          3          3          Χ         2          1

ΙΤΑΛΙΑ            Χ         4          6          7          4          Χ         Χ         3

ΓΕΡΜΑΝΙΑ    Χ         Χ         4           2          6          4          Χ         Χ

ΟΛΛΑΝΔΙΑ    Χ         Χ         Χ           6          1           Χ         Χ         Χ

ΓΑΛΛΙΑ          Χ         Χ         Χ           Χ          Χ          Χ         Χ         6

 

           

Η πρώτη τριπλέτα των σκόρερ της Εθνικής Ελλάδας, στο τουρνουά:

38        Ρουμπέση Αντιγόνη
21        Κάντζου Κελίνα
20        Κοτσαύτη Ράνια

 

ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΗ ΠΑΙΚΤΡΙΑ
1999    Μάντελ Λορέν (ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ)
2000    Βαλκάι Άνιες (ΟΥΓΓΑΡΙΑ)
2001    Κρούζονα Μόνικα (ΓΕΡΜΑΝΙΑ)
2002    Ρουμπέση Αντιγόνη (ΕΛΛΑΔΑ)
2003    Κάντζου Κελίνα (ΕΛΛΑΔΑ)

2006    Ροουένα Γουέμπ (ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ)
2007    Σομπόλεβα Ευγενία (ΡΩΣΙΑ)
2008    Ιβαντσίσινα Ξένια (ΡΩΣΙΑ) 

ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΤΕΡΜΑΤΟΦΥΛΑΚΑΣ
1999    Ντελ Σότο Πατρίτσια (ΙΣΠΑΝΙΑ)
2000    Τσαγδή Νίκη (ΕΛΛΑΔΑ)
2001    Προτσένκο Ευγενία (ΡΩΣΙΑ)
2002    Προτσένκο Ευγενία (ΡΩΣΙΑ)
2003    Τζίλι Έλενα (ΙΤΑΛΙΑ)
2006    Ο? Νηλ Ελίσα (ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ)
2007    Μπάουερ Ντάνιελ (ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ)
2008    Τεάνι Λάουρα (ΙΤΑΛΙΑ) 

ΠΡΩΤΗ ΣΚΟΡΕΡ
1999    Αντωνάκου Σταυρούλα (ΕΛΛΑΔΑ) 11 γκολ
2000    Βαλκάι Άνιες (ΟΥΓΓΑΡΙΑ)                12 γκολ
2001    Κιστελέκι Ντόρα (ΟΥΓΓΑΡΙΑ)          18 γκολ
2002    Ρουμπέση Αντιγόνη (ΕΛΛΑΔΑ)       10 γκολ
2003    Φαν Μπέλκουμ Ίφκε (ΟΛΛΑΝΔΙΑ)  12 γκολ
2006    Ροουένα Γουέμπ (ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ)        12 γκολ
2007    Μεσέγκερ Όνα (ΙΣΠΑΝΙΑ)                9 γκολ
2008    Ιβαντσίσινα Ξένια (ΡΩΣΙΑ)                20 γκολ