23.08.17
Προκρίθηκαν στην Οκτάδα οι Γυναίκες "Ρώμη 09" Εκτύπωση E-mail
Γράφει ο/η Διονύσης Δάρρας - Φωτό: Κώστας Κολοκυθάς
26.07.09

Η εθνική μας ομάδα των Γυναικών νίκησε την Ιταλία με 10-9 στο χιαστί αγώνα του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος της Ρώμης και πέρασε στα προημιτελικά της διοργάνωσης. Η ομάδα μας στα προημιτελικά θα αντιμετωπίσει τη Δευτέρα 27 Ιουλίου στις 17.40 την Αυστραλία όπου θα προσπαθήσει να περάσει στη τετράδα.
Οι παίκτριες μας που έπαιξαν χωρίς άγχος στο σημερινό παιχνίδι κατάφεραν να πάρουν τη νίκη κόντρα στην οικοδέσποινα του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος, που παίζοντας μέσα στην έδρα της είχε το άγχος στο σημερινό αγώνα.
Οι Ελληνίδες κατάφεραν να εξουδετερώσουν το δυνατό όπλο της Ιταλίας, τη Καζανόβα, που στη πρώτη περίοδο κατάφερε να σημειώσει τα δύο πρώτα τέρματα της ομάδας της. Οι παίκτριες μας παίζοντας ελεύθερα στην επίθεση κατάφεραν να βρίσκουν λύσεις σημειώνοντας τέρματα που φόρτωσαν με περισσότερο άγχος τις αντιπάλους τους.
Η Χριστίνα Τσουκαλά με σουτ από τη περιφέρεια σημείωσε το μοναδικό τέρμα στη τελευταία περίοδο που έδωσε και τη νίκη στην ομάδα μας.
Στα υπόλοιπα σημερινά παιχνίδια το Καζακστάν επικράτησε εύκολα του Ουζμπεκιστάν με 14-6 για τις θέσεις 13-16, όπως επίσης και η Βραζιλία της Νοτίου Αφρικής με 12-6.
Στα χιαστί παιχνίδια οι ΗΠΑ νίκησαν τη Κίνα 12-9, ο Καναδάς τη Γερμανία με 13-7 και η Ολλανδία τη Νέα Ζηλανδία με 9-7.