17.11.17
Οι Σέρβοι Παγκόσμιοι Πρωταθλητές 2009 Εκτύπωση E-mail
Γράφει ο/η Διονύσης Δάρρας
02.08.09

Σ' έναν από τους συγκλονιστικότερους τελικούς Παγκοσμίου Πρωταθλήματος που έχουν γίνει, μπροστά σε περισσότερους από 5.000 φιλάθλους οι Σέρβοι κατάφεραν στα πέναλτι να νικήσουν την Ισπανία με 14-13 και να αναδειχθούν Παγκόσμιοι Πρωταθλητές.  Οι Σέρβοι κατακτούν το τίτλο για πρώτη φορά μετά την ανεξαρτητοποίηση του Μαυροβουνίου, το 2005 είχαν κατακτήσει και πάλι το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, ήταν όμως ενωμένοι με τους Μαυροβούνιους.
Δίκαιη μπορεί να θεωρηθεί η κατάκτηση του τίτλου από τους Σέρβους, καθώς για το καταφέρουν απέκλεισαν κατά σειρά τους οικοδεσπότες Ιταλούς, την Ουγγαρία, στον ημιτελικό τη Κροατία και στον τελικό στα πέναλτι τους Ισπανούς.
Ο τελικός όπως προαναφέραμε ήταν συναρπαστικός, οι δυο ομάδες σχεδόν σ΄όλη τη διάρκεια του αγώνα ήταν πολύ κοντά στο σκορ με τη διαφορά να βρίσκεται στο γκολ. Στο τέλος της πρώτη περιόδου οι Σέρβοι προηγούνταν με 3-2. Στη δεύτερη περίοδο καμιά ομάδα δεν κατάφερε να σκοράρει και έτσι η Σερβία διατήρησε το προβάδισμα. Στις αρχές της τρίτης περιόδου οι Ισπανοί ισοφάρισαν σε 3-3, με το αξιοσημείωτο ότι και τα τρια γκολ των ομάδων τους είχαν πετύχει ο Βάνια Ουντόβισιτς και ο Ξαβιέ Γκαρσία.
Στη τελευταία περίοδο οι Σέρβοι κατάφεραν να πάρουν διαφορά δυο τερμάτων (6-4), όμως οι Ισπανοί δεν πτοήθηκαν και κατάφεραν να ισοφαρίσουν (6-6) στέλνοντας το παιχνίδι στη παράταση.
Και στη παράταση δεν κατάφερε να βγει νικητής στο πρώτο τρίλεπτο και οι δυο ομάδες πέτυχαν από ένα τέρμα (7-7) ενώ στο δεύτερο το σκορ παρέμεινε το ίδιο, έτσι ο τίτλος κρίθηκε στα πέναλτι.
Οι Σέρβοι που είχαν το Σόρο κάτω από τα δοκάρια, που σ' όλο το παιχνίδι έκανε εξαιρετικές αποκρούσεις, συνέχισε τις αποκρούσεις και στα πέναλτι και με σκορ 7-6 στα πέναλτι και 14-13 συνολικά αναδείχθηκαν παγκόσμιοι πρωταθλητές.
Τη τρίτη θέση κατέκτησαν οι Κροάτες που νίκησαν στον μικρό τελικό την ομάδα των ΗΠΑ με 8-6 σ' ένα δυνατό και ενδιαφέροντα αγώνα.
Η απουσία της Ελληνικής ομάδας από το Παγκόσμιο της Ρώμης ήταν μια τεράστια απώλεια για το Ελληνικό πόλο, καθώς πιστεύουμε ότι η Ελληνική ομάδα είχε δυνατότητες για ένα μετάλλιο, όπως και για τους νέους παίκτες θα ήταν μια μεγάλη εμπειρία που θα εξαργυρωνόταν στο μέλλον.