23.10.17
Final Four EuroLeague 2007 Εκτύπωση E-mail
Γράφει ο/η Διονύσης Δάρρας   
19.06.07
milan_f4_euroleague
Τη Παρασκευή 22 και το Σάββατο 23 Ιουνίου διεξάγεται στο Μιλάνο το Final Four της EuroLeague, με τη συμμετοχή της τοπικής Προ Ρέκο, του Ολυμπιακού, της Κροατικής Γιουγκ και της Παρτιζάν Βελιγραδίου.
Τη Παρασκευή διεξάγονται οι δύο ημιτελικοί μεταξύ Πρό Ρέκο - Ολυμπιακού και Γιούγκ - Παρτιζάν. Το Σάββατο θα γίνει ο μικρός τελικός και ο τελικός.
Ο Ολυμπιακός έχει δύσκολο έργο στον ημιτελικό αφού αντιμετωπίζει την πανίσχυρη οικοδέσποινα αλλά με το δυναμικό που διαθέτει η Ελληνική ομάδα μπορεί να καταφέρει να περάσει στον τελικό και να επαναλάβει το θρίαμβο του 2001-2002 που κατέκτησε το Champions Cup.


ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Παρασκευή 22 Ιουνίου 2007
19.30 - Ημιτελικός 1: Ολυμπιακός - Προ Ρέκο * Ο αγώνας θα μεταδοθεί ζωντανά από την ΕΤ1
21.00 - Ημιτελικός 2: Παρτιζάν Βελιγραδίου - Γιουγκ Κροατίας

Σάββατο 23 Ιουνίου 2007
20.00 Μικρός Τελικός (θέσεις 3-4)
21.30 Τελικός Water Polo Euro League season 2006-2007


ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΟΜΑΔΩΝ


Ολυμπιακός Ελλάδα - Olympiakos Piraeus Greece


Foto di squadra dell'Olympiakos Piraeus


Giorgos Afroudakis
Greece Giorgos Afroudakis
17/10/1976
Theodoros Chatzitheodorou
Greece Theodoros
Chatzitheodorou
1/10/1976
Vagelis Delakas
Greece Vagelis Delakas
8/2/1985
     
Nikos Deligiannis
Greece Nikos Deligiannis
3/9/1976
Giorgos Doskas
Greece Giorgos Doskas
1/1/1984
Nikitas Kochilas
Greece Nikitas Kochilas
1/3/1983
     
Addija Komadina
Croatia Addija Komadina
23/5/1977
Slobodan Nikic
Serbia Slobodan Nikic
25/1/1983
Petros-Stefanos Santa
Greece Petros-Stefanos Santa
21/5/1976
     
Tasos Schizas
Greece Tasos Schizas
18/2/1977
Dionysis Stathopoulos
Greece Dionysis Stathopoulos
1/1/1978
Argiris Theodoropoulos
Greece Argiris Theodoropoulos
13/1/1981
     
Tihomil Vranjes
Croatia Tihomil Vranjes
10/11/1977
   


Γιούγκ Κροατία - Jug Croatia Osiguranje


Foto di squadra del Croatia Osiguranje Jug Dubrovnik
Emil Nikolic
Emil Nikolic
HEAD COACH - 14/7/1963
Maro Balic
Maro Balic
ASSISTENT COACH - 5/6/1971
 
     
Miho Boskovic
Miho Boskovic
11/1/1983
Andro Buslje
Andro Buslje
4/1/1986
Davor Car
Davor Car
5/12/1979
     
Niksa Dobud
Niksa Dobud
5/8/1985
Niksa Drobac
Niksa Drobac
1/5/1982
Elvis Fatovic
Elvis Fatovic
8/5/1971
     
Jozef Hrosik
Jozef Hrosik
26/3/1981
Maro Jokovic
Maro Jokovic
1/10/1987
Ognjen Krzic
Ognjen Krzic
13/3/1969
     
Pavo Markovic
Pavo Markovic
20/4/1985
Paulo Obradovic
Paulo Obradovic
9/3/1986
Djani Pecotic
?ani Pecotic
6/8/1976
     
Mile Smodlaka
Mile Smodlaka
1/1/1976
Frano Vican
Frano Vican
24/1/1976
 

Προ Ρέκο Ιταλία - Pro Recco Italy

Foto di squadra della Pro Recco

Giuseppe Porzio
Italy Giuseppe Porzio
HEAD COACH - 26/2/1967
   
     
Alberto Angelini
Italy Alberto Angelini
28/9/1974
Paolo Bettini
Italy Daniele Bettini
29/3/1977
Alessandro Calcaterra
Italy Alessandro Calcaterra
26/5/1975
     
Arnaldo Deserti
Italy Arnaldo Deserti
1/4/1979
Maurizio Felugo
Italy Maurizio Felugo
4/3/1981
Pietro Figlioli
Australia Pietro Figlioli
29/5/1984
     
Goran Fiorentini Jovanovic
Italy Goran Fiorentini
Jovanovic
21/11/1981
Dario Gennaro
Italy Dario Gennaro
15/5/1987
Massimo Giacoppo
Italy Massimo Giacoppo
10/5/1983
     
Tamas Kasas
Hungary Tamas Kasas
20/7/1976
Norbert Madaras
Hungary Norbert Madaras
1/12/1979
Andrea Mangiante
Italy Andrea Mangiante
1/7/1976
     
Oleyxandr Sadovyy
Italy Oleyxandr Sadovyy
23/3/1986
Leonardo Sottani
Italy Leonardo Sottani
1/11/1973
Stefano Tempesti
Italy Stefano Tempesti
9/6/1979
     
Vladimir Vujasinovic
Serbia Vladimir Vujasinovic
14/8/1973
   

Παρτιζάν Βελιγραδίου Σερβία - Partizan Raiffeisen Belgrade Serbia


Foto di squadra del Partizan Raiffeisen Belgrade

Srdjan Aksentijevic
Srdjan Aksentijevic
31/1/1986
Milan Aleksic
Milan Aleksic
13/5/1986
Marko Avramovic
Marko Avramovic
24/8/1986
     
Djordje Basic
Dorde Basic
9/2/1988
Jovan Cakic
Jovan Cakic
17/8/1986
Filip Filipovic
Filip Filipovic
2/5/1987
     
Milos Korolija
Milos Korolija
21/11/1981
Matej Nastran
Matej Nastran
5/8/1979
Stefan Mitrovic
Stefan Mitrovic
29/3/1988
     
Dusko Pijetlovic
Dusko Pijetlovic
25/4/1985
Gojko Pijetlovic
Gojko Pijetlovic
7/8/1983
Nikola Raden
Nikola Raden
29/1/1985
     
Vojislav Vejzagic
Vojislav Vejzagic
10/3/1987
   

 



ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΙ ΝΙΚΗΤΕΣ


Euroleague
2005-06 Croatia Osiguranje Jug Dubrovnik (Cro)
2004-05
Lottomatica Posillipo Naples (Ita)
2003-04 Domino BHSE Budapest (Ung)

Champion Clubs' Cup
2002-03 Pro Recco (Ita)
2001-02 Olympiakos Piraeus (Gre)
2000-01 Jug Dubrovnik (Cro)
1999-00 VK Becej Nis Naftagas (Ser)
1998-99 Splitska Banka Split (Cro)
1997-98 CN Posillipo Naples (Ita)
1996-97 Themis Posillipo Naples (Ita)
1995-96 Mladost Zagreb (Cro)
1994-95 Catalunia Barcelona (Spa)
1993-94 Ujpesti Budapest (Ung)
1992-93 Jadran Koteks Split (Cro)
1991-92 Jadran Koteks Split (Cro)
1990-91 Mladost Zagreb (Yug)
1989-90 Mladost Zagreb (Yug)
1988-89 Spandau Berlin (Ger)
1987-88 Sisley Pescara (Ita)
1986-87 Spandau Berlin (Ger)
1985-86 Spandau Berlin (Ger)
1984-85 Vasas Budapest (Ung)
1983-84 Pro Recco Stefanel (Ita)
1982-83 Spandau Berlin (Ger)
1981-82 Cn Barcelona (Spa)
1980-81 Jug Dubrovnik (Yug)
1979-80 Vasas Budapest (Ung)
1978-79 Osc Budapest (Ung)
1977-78 Canottieri Naples (Ita)
1976-77 Csk Moscow (Rus)
1975-76 Partizan Belgrade (Yug)
1974-75 Partizan Belgrade (Yug)
1973-74 Mgu Moscow (Urs)
1972-73 Osc Budapest (Ung)
1971-72 Mladost Zagreb (Yug)
1970-71 Partizan Belgrade (Yug)
1969-70 Mladost Zagreb (Yug)
1968-69 Mladost Zagreb (Yug)
1967-68 Mladost Zagreb (Yug)
1966-67 Partizan Belgrade (Yug)
1965-66 Partizan Belgrade (Yug)
1964-65 Pro Recco (Ita)
1963-64 Partizan Belgrade (Yug)

Ομάδα
Αρ.
Περίοδος

Mladost Zagreb

7

1967/68, 1968/69, 1969/70, 1971/72, 1989/90, 1990/91, 1995/96

Partizan Belgrade

6

1963/64, 1965/66, 1966/67, 1970/71, 1974/75, 1975/76

Spandau Berlin

4

1982/83, 1985/86, 1986/87, 1988/89

Jug Dubrovnik

3

1980/81, 2000/01, 2005/06

Posillipo Naples

3

1996/97, 1997/98, 2004/05

Pro Recco Genova

3

1964/65, 1983/84, 2002/03

Vasas Budapest

2

1979/80, 1984/85

OSC Budapest

2

1972/73, 1978/79

VK Jadran Split

2

1991/92, 1992/93

VK PO?K Split

1

1998/99

Pescara

1

1987/88

CSK Moscow

1

1976/77

Catalunya Barcelona

1

1994/95

MGU Moscow

1

1973/74

Ujpesti Budapest

1

1993/94

CN Barcelona

1

1981/82

Olympiakos Piraeus

1

2001/02

Domino BHSE Budapest

1

2003/04

Canottieri Naples

1

1977/78

VK Be?ej Nis

1

1999/00


Πηγή: www.euroleague-finalfour2007.com